קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

לתושבי המועצה האזורית מנשה היקרים,

02/04/2020

שלום וברכה.

 

בעקבות משבר הקורונה והנחיות משרד הבריאות והרבנות הראשית, ובהתאם למצב החירום הקיים, לפניכם מספר הדרכות והודעות נחוצות ובדגש לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה.

 

א. בתי הכנסת הם בבחינת "מקדש מעט". מקום השראת שכינה, עבודת השם בתפילה ולימוד תורה. הם הלב הפועם של ההוויה היהודית.

ממשלת ישראל והרבנות הראשית הם הגופים המנחים והמופקדים על אורחות חיינו הדתיים והלאומיים. כולנו מחויבים לשמור בהקפדה מלאה על כל הוראותיהם ובפרט היום.

על פי ההנחיות אין להתפלל במניין לא בבתי הכנסת ולא בשום מקום. תפלתנו ולימודנו יהיו בתוך ביתנו הפרטיים. נרכז בביתנו את כל הכוחות והכלים להתחזק ולהתגבר, ונצרף לזה גם את התפילות. בעזרת אמצעי התקשורת המשוכללים נצפה ונשמע שיעורים, נלמד ונחכים גם בזמן זה. ויהי רצון שיקוים בנו "מן המיצר קראתי י-ה ענני במרחב י-ה", "והסרותי מחלה מקרבך".   

 

ב. מכירת חמץ. תיעשה דרך האינטרנט. הקלידו בגוגל "מכירת חמץ הרבנות הראשית לישראל". יש ישובים שרב הישוב מבצע את המכירה דרכו בקובץ שהופץ על ידו באינטרנט. המקפידים בכל שנה שלא למכור חמץ גמור, השנה יש מקום להקל בזה ואפשר למכור גם חמץ גמור.

 

ג. הגעלת כלים. השנה לא תתקיים הגעלת כלים על ידי המועצה הדתית. הגעלת כלים נעשית במים רותחים מאד או באש, זו משימה קשה וקצת מסוכנת, לכן ראוי להיעזר בכלים חד פעמים ואם ניתן לרכוש כלים חדשים. אם יהיה הכרח להגעיל כלים, יש לפעול באיטיות ובזהירות רבה.

 

הרבנים הראשיים לישראל פרסמו שניתן השנה להגעיל כלי מתכות (ללא גומי פלסטיק וכדומה) בתנור חשמלי. יש לנקות את התנור היטב ולהסיר ממנו כל לכלוך ושומנים, להניח בתוכו את הכלים לאחר שעברו ניקיון מאד יסודי, ולהדליק את התנור בחום המקסימלי 20 דקות. 

 

להלן הדרך המועדפת והמהודרת יותר להגעלת הכלים.

1. הניקיון והכנת הכלי להכשרתו לפסח חשובים מאד. יש לנקות היטב את הכלים מכל שומן או חלודה ולכלוך, ובפרט בקפלים שבשפת הכלי ושבמכסה שם מצטבר לכלוך. יש לפרק כל דבר הניתן לפירוק כגון  ידיות ולהכשירם בנפרד.

2. לאחר הניקוי יש להימנע משימוש בכלי 24 שעות לפני הכשרתו.

3. כלים רבים ניתנים להגעיל בבית, אבל לא הכל. אין להכשיר ולהגעיל תבניות אפיה, מחבתות טפלון, כלי צליה וכל כלי שהשימוש בו ללא נוזל.

4. לוקחים סיר גדול שלא נעשה בו שימוש 24 שעות, חלבי או בשרי, ממלאים מים עד כמה שניתן כדי שלא יגלוש, מוסיפים למים סבון כלים או כל חומר פוגם, מרתיחים את המים מאד עד שיעלו בועות. כמו כן מכינים כלי גדול ורחב וממלאים בו מים פושרים.

4. מכניסים את הכלים המיועדים להכשרה למים הרותחים לכמה שניות, ומוציאים, ומניחים אותם לכמה שניות במים הפושרים, ומוציאים.

5. ממתינים כמה דקות שהמים יעלו שוב בועות וממשיכים.

6. כדי להכניס את הכלים לסיר המים הרותחים ניתן להשתמש ברשת נקיה, סל נקי, וגם צבת. הכל בהתאם לכלי המוכשר.

7. יש להכשיר גם את מכסי הכלים.

8. כלים ארוכים או רחבים וכן מכסי הכלים שאינם נכנסים לסיר בבת אחת, ניתן להגעילם בשלבים, חצי כלי ומיד אחר כך את החצי השני.

9. סיר גדול שלא נכנס לסיר ההכשרה עדיף לוותר עליו לפסח שנה זו, או לקנות חדש. אם הוא נחוץ אפשר למלאות בו מים עד שפתו באופן שכשירתחו המים הם יגלשו על דפנות הכלי מבחוץ. אם המים לא גולשים אפשר בזהירות רבה מאד לדחוף לתוך המים הרותחים בקבוק פלסטיק חזק ריק והוא יגרום למים לגלוש ולהציף את הסיר. כאמור, זו פעולה לא פשוטה ולכן מומלץ שלא להשתמש בה.

10. חצובות הכיריים והגז. לנקות היטב מכל שומן ולכלוך עם מסיר שומנים. להניח אותם במקומם ולהבעיר את האש חמש דקות כדי שיתלבנו. המבערים ומשטח הכיריים ניקיון יסודי.

 

ד. טבילת כלים. כלי מתכת וזכוכית חדשים תוצרת חו"ל חייבים בטבילה במקווה. על מנת לא להתחייב בטבילת כלים חדשים אפשר לתת אותם במתנה לאינו יהודי ולהשאילם ממנו לאחר מכן. אם אין אפשרות להטביל את הכלים או להקנות ישירות לאינו יהודי, ניתן לבצע זאת דרך אתר הרבנות הראשית לישראל, תוך כדי הפעלת "טופס מכירת החמץ המקוונת". כשהדבר יהיה אפשרי יש לטבול את הכלים ללא ברכה.

 

ה. שריפת חמץ. החיוב הוא לבער את החמץ שלא נמכר, והמנהג הוא לקיים את הביעור בשריפה. השנה אפשר לרכז את החמץ המיועד לביעור בשקית ניילון ולשפוך עליו חומר ניקוי חריף שיפסול את החמץ מאכילת כלב. כמו כן אפשר לפורר את החמץ לפירורים פחות מגודל זית [קופסת גפרורים] ולפזרם במקום פתוח שאינו שייך לאף אחד.

מי שגר בבית פרטי ויש לו חצר פרטית גדולה [וזה מצוי במושבים] יכול לקיים את הביעור בשריפה כמו כל שנה, וזאת בהקפדה שהדבר יעשה במסגרת המשפחה בלבד ללא שום התקהלות של שכנים או חברים.

לאחר הביעור יש לומר את ניסוח הביטול "כל חמירא...".

 

ו. זמני החג. יום רביעי יד' ניסן תש''פ  8.4.2020

                       10:03 סוף זמן אכילת חמץ

                       11:22 סוף זמן שריפת חמץ וביטולו

                       12:41 חצות, סוף זמן אכילת אפיקומן

                       18:35 כניסת החג הדלקת נרות

                   יום חמישי טו' ניסן תש''פ 9.4.2020

                       19:43 צאת החג

 

אנחנו מבקשים בהזדמנות זו להודות לכל המערכות הפועלות בעניין הנגיף, הממשלתיות והאזוריות, המועצה האזורית מנשה ראש המועצה מנהליה ועובדיה, ולכל מערכות הבריאות והסיעוד שפועלים במסירות עצומה ימים ולילות על מנת להגן על כולנו ולשמור עלינו מפני המזיק הנורא.

 

אנו מאחלים להם, לכל תושבי המועצה, לכל תושבי המדינה ולכל האנושות כולה, שבעז"ה, ביחד, באהבה, באחווה, בעזרה הדדית, נתגבר ונעבור את המשבר הזה ונצא ממנו בריאים ומחוזקים יותר בגופנו וברוחנו.

 

חג כשר שמח !

 

            הרב מיכאל שלמה שטרן                                                           נחמיה כהן

                 רב האזורי מנשה                                            יו"ר המועצה הדתית האזורית מנשה                                                               

 

 

 

 

שאלות בהלכות הפסח או בכל עניין ניתן לפנות אל

 

הרב מיכאל שלמה שטרן, הרב האזורי            0524295730

 

מועצה אזורית דתית יו"ר נחמיה כהן             05233
חסר רכיב