חסר רכיב

אבלגון אבי (אליהו)

אבלגון אבי (אליהו)
כ"ג חשון ה'תרפ"ו - י' אדר א' תשנ"ה
10/11/1925 - 06/02/1995
אבי (אליהו) אבלגון נפטר בחודש פברואר לפני 27 שנה. 
הוא נולד 69 שנים קודם לכן באלכסנדריה במצרים, להוריו רחל ומשה. עלה לארץ והגיע לעין-שמר במסגרת ההשלמה המצרית בשנת 1949 . 
עבד בלול, ברפת, בנוי (רכז), בבננות(רכז), באבוקדו, במטבח, במפע ל- הגומי ובמגנטים. תחילה נישא ל-שרה ונול דה גליה. נישואיו השניים היו לפרידה אותה פגש ביומה הראשון בעין-שמר. 
מנישואיו השניים הוא אבא של נילי, נוגה ומושיקו . כיום חיים בעין-שמר פרידה, נוגה ונכדיו: תמר, יערה ואמיתי תירוש. כשהחלטתי לייסד בעלון את המדור החודשי "נזכור", חשבתי על חברי עין-שמר מס וגו של אבי. אלו שבנו את עין-שמר ונתנו למקום הזה את מיטב שנותיהם וכוחותיהם, שאישיותם ומעשיהם ארוגים בנוף עין -שמר ההולך ומשתנה, אבל התיק האישי שלהם בחדר-ההנצחה דק. לא למרות תרומתם אלא אולי דווקא בגללה, כי היו עסוקים בעשייה. הם לא כתבו בעלון, הם לא דיברו בשיחת -קיבוץ, הם לא ניהלו )"ריכזו" בשפה הקיבוצית הנכונה יותר( ועדות וענפים מרכזיים, ולא התבלטו. 
הם אבני הבניין של המקום המפואר הזה, שאלו שחיים בו היום ונהנים מכל השפע שיש לו להציע, לעיתים לא זוכרים ולא יודעים על חלקם בו. 
עין-שמר לעולם לא תוכל לתת לאנשים האלו את חלקם בה בכסף, אבל אולי נוכל במדור הזה לתת להם מעט מזכויותיהם הרבות בדרך של הכרה וזיכרון. 
כותבת נוגה: "כשאנחנו חושבים על אבא, אנחנו חושבים עליו כמו שהיה בשנים האחרונות; אבל גם כמו שהיה פעם לפני המחלות והסבל. כמו שהיה כשהיינו קטנים, כשהוא טיפל בנו ולא אנחנו בו. 
זה שמקרין סרטים בחברת- הילדים, מתקן כל דבר שמתקלקל ולוקח אותנו לטייל בשבת. כל דבר שעשה, עשה בצניעות וביסודיות אופיינית, כל דבר מדויק עד הסוף ובהרבה אהבה. אבא אהב את הקיבוץ וכל מה שהוא מייצג, מאנשים ועד ערכים, והכי הרבה אהב אותנו. ואנחנו אותו". 
הקבוצה המצרית שהגיעה לעין-שמר מנתה כ-80 איש בגילים 23-18 ,רובם בוגרי תנועת "השומר-הצעיר". 
כתב עליהם רפי שפירא בשנת 1989 : "בואכם לכאן, למקום המחמיר כל -כך עם עצמו ברצינות וקפדנות, בואכם הי ווה עבורנו בני העשר, מהפך תרבותי של ממש... 
המסה הגדולה של נעורים מתפרצים, צחוקים, וסקנדלים בשורת הצריפים בפאתי המחנה הדרומיים, היתה מקור לסקרנות קרועת עיניים. שפה ושמות בניב לא מוכר – טוטו וברטו, ז'ינטונינט, מרסל ושרלי ונלי וג'ויה... ואז באו ימים עצובים: מורות ומטפלות, גיבורי ילדותנו שהפכו בבת-אחת ללא רצויים. ואנו ילדי סטאלין, קרועים בנפשנו כבר אז בין שתי נאמנויות... מאגר אדיר של מנהיגים בכוח, מחנכים ומורים, אמנים, יוצרים ואנשי עמל – נגדע מאיתנו, ותוצאותיו של השבר הדמוגרפי, ניכר ות עד היום". בשנת 1953 מגורשים מעין-שמר 22 חברים מהגרעין המצרי על רקע אידיאולוגי. לבסוף רק 14" מיצרים" ואבי ביניהם, נשארו לחיות בעין-שמר כל חייהם. בתחילת שנות ה-70 , נשלח אבי לגרמניה ללמוד לייצר מגנטים, ובמשך שנים רבות הוא הופך למפעל של איש אחד. במקום בו היתה עד לאחרונה המתפרה ובעבר הרחוק בית האריזה של הוורדים, היה אבי מייצר את המגנטים עבור מפעל המשחקים של עין- שמר "גומגנט ". איש רציני, יסודי, חרוץ וצנוע.


שם האב : משה
שם האם : רחל
אבי נולד באלכסנדריה שבמצרים.היה חבר בתנועת השומר הצעיר ועלה ארצה בשנת 1949.בקיבוץ עבד בלול, בבננות, בחממת הורדים ובמגנטים והכל בתבונת כפים ואחריות.
השאיר אחריו את פרידה אשתו, וארבעה ילדים - גליה, נילי, מושיקו ונגה.
יהי זכרו ברוך.

-------------------------
----------
דברים לזכרו של אבי
זה היה לפני הרבה שנים, אבל יש דברים ששמורים בזכרון ולא ניתן לשכוח.
את אבי הכרתי בקן השומר הצעיר באלכסנדריה ביחד עם חברים רבים מהתנועה.
כמעט מידי יום לאחר העבודה, היינו נפגשים לשיחות ופעולות תנועתיות.
חלק מהזמן הוקדש לבילוי ואף נהגנו לחוג את חגי ישראל.
אבי, שקראנו לו בשמו מהבית אליהו, תמיד היה מופיע מסודר בלבושו ובהופעתו ותמיד בזמן. בימי חג הוא הקפיד עוד יותר.
אבי היה יותר שקול משאר הנערים והנערות בקבוצתנו. בעל הופעה רצינית, וידע לתת עצה טובה ונבונה. לאחר הפעולות בתנועה, זכורות לי פגישות עם אבי, שבלטה בהן תבונתו ושיקול דעתו. לעיתים ידע אבי להתרגז בוויכוחים הסוערים שניהלנו, אבל בניגוד ליתר החברים היה נרגע במהרה.
עם בואנו לארץ-ישראל ולקיבוץ עין-שמר ב-1949, הצטיינה ההשלמה שלנו בפעילותה הרעיונית והפוליטית.
אבי, אחד מהבוגרים שבינינו, בלט בשקט ובמסירות שלו בכל אשר עשה. הוא עבד בלול, בבננות, בחממת הורדים ובמגנטים – והכל תוך תבונת כפיים ואחריות.
המחלה הקשה שינתה את אבי והיה לנו מאוד קשה לראות את המשפחה בסיבלה ואת אבי שהלך ודעך.
יהי זכרו ברוך!
שלמה בורלס / 7/2/1995

----------------------------------------
מקומות עבודה
בננות, נוי, לול, מטבח, מפעל הגומי - במעבדה , מיניפלסט מגנטים.
תפקידים שמילא
1974 - 1984 מסרט סרטי ילדים
1962 - 1966 ועדת חברים
1967 רב"ש
1968 - 1969 ועדת תרבות
1972 - 1973 ועדת קליטה
יהי זכרו ברוךתגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב