חסר רכיב

פרלברג יצחק

פרלברג יצחק
י"א באב תרס"ח - ט"ו בטבת תש"ב
23/8/1908 - 04/01/1942
סיפור חייו
בן דבורה ואברהם. נולד בי"א באב תרס"ח (23.8.1908) בלודז' בפולין, למשפחה מסורתית, אמונה על ברכי התרבות היהודית והמערב-אירופית כאחת. בעירו סיים את לימודיו בגימנסיה ובשנת 1924 הצטרף לתנועת "השומר הצעיר". אחר כך יצא לצרפת להרחיב את השכלתו ולהשלים את לימודיו. שם למד כימיה ועיתונאות וגם עבד כפועל חקלאי כדי להכשיר עצמו לחיים בארץ ישראל. בשנת 1930 הצטרף ל"מפלגת פועלי ציון שמאל" בפאריס ובה עוצבו השקפותיו הציוניות. גם אז וגם אחר כך ליוותה אותו תחושה עזה שכיהודי הוא נרדף תמיד על ידי הסביבה האנטישמית ובאחת מרשימותיו כתב: "כל החיים הייתי נרדף, כל החיים הייתי במנוסה. מבוהל וחרד הנני מסתכל אחורנית האומנם דולקים אחרי?" ביולי שנת 1939 עלה לארץ ישראל והצטרף לחבריו בקיבוץ עין-שמר.
בדצמבר 1940, חודשים אחדים לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, התנדב להגנה על חופי הארץ במסגרת יחידת תותחנים של הצבא הבריטי שהיתה מוצבת בחוף חייאט שליד חיפה. כבעל נפש סוערת ורגישה לגבי התהפוכות הפוקדות את החברה, הקיבוץ, הארץ ובעולם כולו, לא יכול היה לעמוד בלבטים הפנימיים ובסערת הנפש שלא הרפו ממנו ובהיותו בן שלושים וארבע שם קץ לחייו. הוא נפטר בט"ו בטבת תש"ב (4.1.1942) והובא למנוחת עולמים בבית הקברות של קיבוץ עין-שמר. הניח אישה.
קיבוצו הוציא לאור חוברת לזכרו ובה דברי חברים על דמותו ורשימות רבות מפרי עטו.
בתחקיר "מפקד השבויים" שנערך ב2019 ע"י פורום משפחות פדויי השבי נמצא כי מספרו האישי - PAL הינו 8234, ביחידה Royal Artillery - Lt. A.A. Bty - נ"מ 1, ובדרגת Gunner. נמצא מקום קבורתו בעין שמר ואנדרטה לזכרו הוקמה ב Ramleh 1939-1945 Memorial.
(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך ע"י משרד הביטחון)

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב