קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

רוצים טוב, עושים טוב. גם בקיבוץ שלכם אפשר!

כ-60 ממלאות וממלאי תפקידים בקיבוצים וחברות וחברי צוותי מעורבות חברתית לקחו חלק במפגש שהציג דוגמאות מקיבוצים ברחבי הארץ לעשייה חברתית בלמען החברה הישראלית, ואין ספק - מעורבות בחברה מחזקת את הקיבוץ מבפנים
פאראגרוטראלי בקיבוץ רבדים. כל הכבוד! צילום באדיבות קיבוץ רבדים
פאראגרוטראלי בקיבוץ רבדים. כל הכבוד! צילום באדיבות קיבוץ רבדים

יניב הגי, מזכיר קיבוץ בארי לשעבר ופעיל במטה השיתופי בתנעה הקיבוצית, סיפר על חשיבות של צוות מעורבות חברתית  אשר מהווה ממנוע ותשתית למתן משמעות, שייכות וגאוות יחידה לקהילה. לתפיסתו של יניב: "כל מנהיגות קיבוצית מרוויחה מצוות מעורבות אשר מייצר חיבור בין דורי ושיח ערכי שנע בין ציונות ופערים בחברה הישראלית ועוד".

אסף בית אריה, מנהל החינוך בקבוצת יבנה ומזכיר הקיבוץ הדתי בעבר סיפר על "בית בקבוצה" – בית לדיירות עם צרכים מיוחדים. הבית הוקם לפני מספר שנים, ומהווה בית וקהילה לנשים הגרות בו ומשולבות בקהילה, הן בתעסוקה והן בפעילות חברתית ומהוות חלק מהמרקם המקומי בקבוצת יבנה.

בית אריה סיפר גם על פרוייקט תל"מ (תעסוקה, לימודים, מגורים) מבית התנועה הקיבוצית שבו משולבים בקיבוצו, כמו בקיבוצים אחרים אשר לוקחים חלק בתוכנית, בקהילה ובמקומות העבודה בקיבוץ סטודנטים בני העדה האתיופית.

לדבריו "חשוב לבדוק בכל קיבוץ מה ניתן להציע מבחינת מתקנים ומבחינת הון אנושי ובכך לבחור איך לעשות טוב". בקבוצת יבנה, הפנימייה משרתת אירוח של קייטנות של אילן בחופשות, ומתקני הספורט יצרו תשתית לחוגים עם עמותת אתגרים כמו  ריצה עם קבוצת עיוורים בו מתנדבים מגיל 6 ועד גיל 80 מילדי וחברי הקיבוץ במשך כל ימות השנה.

לאחר מכן דיברו מנהל הקהילה בקיבוץ רבדים, ערן ורדון ומנהלת התרבות, שני מור עזריה, על ההבנה בקיבוצם כיצד התשתית הקיבוצית יכולה לשרת קבוצות נוספות בישראל, ובמקרה זה הם אירחו אצלם את "פאראגרוטראלי". המיזם המופלא כולל בנייה של רכבים קטנים בהם מתאפשר ילדים עם צרכים מיוחדים לנהוג. ערן ושני סיפרו כי "מעל ל 60 מתנדבים ומתנדבות מהקיבוץ לקחו חלק בבניית הרכבים, בניית המסלול ובהפקת אירוע שגרם לילדים ולמשפחותיהם להרגיש שהם במסלול מירוץ הכי חשוב בעולם – כולל גיוס ילדי הגנים שעמדו להריע להם בסיום המסלול".

אז אין ספק שקהילה נותנת ומעניקה לאחרים היא קהילה טובה יותר לעצמה, אז חלקו האחרון של המפגש הוקדש לכלים ליציאה לדרך. שיר גורן – רכזת צוותי מעורבות חברתית בתנועה הקיבוצית ועדי שגיא – מנהל תחום מעורבות חברתית וצמיחה דמוגרפית בקיבוץ הדתי המשיכו וסיפרו על מאפייני וסוגי המעורבות החברתית הקהילתית הקיימים בקיבוצים ועל כלים להתנעת תהליך של הקמת צוות מעורבות חברתית.

שרלין בלום, מנהלת הקהילה בקיבוץ פלמ"ח צובה היטיבה לסכם: "המפגש היה מעורר השראה! חידד אצלי את המחשבה שהנתינה והתרומה למטרה חיצונית מחזקת את הפנים. הפרויקטים החברתיים הם בהחלט דרך לתת משמעות לחברי קיבוץ ותחושת שייכות".

לחצו כאן לצפייה בהקלטת המפגש
 

רוצים לצאת לדרך? שיר ועדי זמינים לכם לייעוץ ושאלות – ובינתיים – המשיכו לחשוב טוב ולעשות טוב.

שיר גורן, רכזת צוותי מעורבות חברתית בקיבוצים: 0534440534shir@tkz.co.il
עדי שגיא, מנהל צמיחה דמוגרפית ומעורבות חברתית בקיבוץ הדתי: 052-3784287adi@kdati.org.il

חסר רכיב