קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

חברי השדולה החקלאית בכנסת: מתחייבים לעצור את הפעימות הבאות ברפורמה בחקלאות עד שיושגו הסכמות עם החקלאים

במהלך תערוכת אגרומשוב שהתקיימה השבוע בבנייני האומה נערך כנס חירום בנושא הרפורמה בחקלאות, אותו יזמה התאחדות האיכרים לאור ההתפתחויות האחרונות. בכנס התקיימו שני פאנלים בנושא הרפורמה בהשתתפותם של חברי השדולה החקלאית בכנסת וחברי ההנהגה החקלאית. ניר מאיר: "בנו רפורמה שלמה על אקסיומה של הוזלת אמצעי הייצור אבל לא גיבו אותה בביצוע"
פאנל הנהגת החקלאות. צילום: אגרומשוב
צילום: אגרומשוב

את הכנס הנחתה הכתבת הפוליטית של חדשות 12, דפנה ליאל, ובמהלכו התקיימו גם ראיונות "אחד על אחד" עם חברי הכנסת ינון אזולאי (ש"ס), משה גפני (יהדות התורה) ואלוף (במיל') יואב גלנט (הליכוד).

חברי השדולה החקלאית שהשתתפו בפאנל, סגן שר הביטחון, ח"כ אלון שוסטר (המחנה הממלכתי), יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ רם שפע, ח"כ ניר שפק ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ רם בן ברק (יש עתיד) וח"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) התחייבו כי יעצרו את הפעימות הבאות ברפורמה בחקלאות עד שיושגו הסכמות עם החקלאים וכי יעמדו על כך שמה שסוכם בלשכת יו"ר הכנסת לאחר חודשים ארוכים של מו"מ ייצא לפועל כפי שסוכם.

לאחר מכן התקיים פאנל משותף של הנהגת החקלאים בו השתתפו מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום וילן, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל עמית יפרח, נשיא התאחדות האיכרים ויו"ר נשיאות המגזר העסקי דובי אמיתי ויו"ר השלטון האזורי וראש מוא"ז מרחבים שי חג'ג'.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית אמר לגבי הרפורמה בחקלאות: "האקסיומה שאיתה אנשי האוצר התחילו את הדרך במגעים על הרפורמה היא שיוזילו את אמצעי הייצור רק שהם לא עשו את זה ולכן הכניסו את החקלאות לפינה. הם בנו רפורמה שלמה על אקסיומה אך לא גיבו אותה. אחד החיצים הרעילים שירו בנו הייתה העובדה הנכונה שהתפוקה החקלאית לא עולה כי אנחנו כבר 20 שנה מנהלים קרבות מאסף ומשמרים בשארית הכוח כל אחד את המשק שלו. הפוטנציאל ברפורמה הזאת זה להבקיע בנקודה הזו ואז יהיה צריך לשנות את ההתארגנות, להקים קואופרטיביים וליהנות מיתרון הגודל. אפשר לעשות את זה והממשלה תעודד את זה. אנחנו חייבים ללכת לעולם אחר, וחוץ מזה, גם השוק גדל. כשהשוק גדל אפשר לעשות מיתוג לתוצרת איכותית ולשווק פירות וירקות פרימיום".

ניר מאיר. צילום: אגרומשוב
ניר מאיר. צילום: אגרומשוב

מאיר אמר כי הסיבות העיקריות שהביאו למצב הנוכחי היא ש"מדינת ישראל שכחה מהם ערכי הציונות ואת תכלית הקיום של כל המערכת, וכי בקרב על דעת הקהל הצליחו למחוק את הערכים הנוספים של החקלאות מהתודעה של האזרחים באשמת התקשורת, בעיקר הכלכלית. הייתה פה התקרנפות לאורך השנה האחרונה של התקשורת, ששיתפה פעולה עם המסר השקרי שבעיית יוקר המחייה העיקרית היא מחירי הפירות והירקות, ונתנה לשר האוצר לספר זאת למרות שלא טיפל במשבר הדיור ועשה ספסרות מטורפת בקרקעות המדינה, עשה מיליארדי שקלים מכספי האזרחים במיסוי על הדלק בעקבות המלחמה באוקראינה ואיזן את הגירעון מכספי האזרחים. בכל פעם שפותחים לו מיקרופון צריך לשאול אותו איפה זה לעומת יוקר הקרקע, לעומת יוקר הדיור, לעומת המיסוי המטורף על הדלק וביחס לקיום הציונות בגבולות".

לגבי מה שצפוי לאחר הבחירות הקרובות אמר מזכ"ל התנועה שהכנסת הבאה תהיה דומה לנוכחית מבחינת יחסה לחקלאות ושיש גם בימין אנשים שמחויבים לחקלאות בלב ובנפש. לדבריו "הנס הזה של לובי חקלאי שהוא יותר חזק מהגיבוי המפלגתי שישי לשר האוצר לא בטוח שיחזור, ולכן אני מקווה שתהיה קונסטלציה שתאפשר לנו להשפיע לפחות באותה המידה". 

נשיא התאחדות האיכרים ויו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, ששימש כנשיא התערוכה השנה, אמר בפאנל: "לא יכול להיות יותר גרוע ממה שיש עכשיו, אלא רק יותר טוב. אין על מה לדבר יותר בשלב זה לגבי הרפורמה. ניהלתי מספיק מו"מים בשם המגזר העסקי ובצורת התנהלות כזו טרם נתקלתי. לא מוכן לסבול התנהלות מהסוג הזה ולא מאמין להם יותר".

 תערוכת אגרומשוב שהתקיימה השבוע בבנייני האומה בירושלים ציינה 31 שנים להיווסדה והציגו בה חברות רבות מאות זנים ופיתוחים חדשים החל מזני פירות וירקות, דרך טכנולוגיות מתקדמות להשקיה וטיפול ביבול ועד לרחפנים מיוחדים לחקלאות, טרקטורים וכו'. במהלך התערוכה התקיימו גם תחרויות ייחודיות: העגבנייה הטעימה בישראל - עם חבר שופטים בראשות השף אייל שני - התפוח החדש לראש השנה, הרימון האיכותי ובחירת 10 הערים הירוקות בישראל לשנת 2022. כמו כן, התקיימו כנסים מקצועיים: כנס 'חקלאות ישראלית', כנס 'ביטחון המזון' וכנס 'משקיעים MTECH'. בכנסים השונים השתתפו שרים, חברי כנסת, ראשי גופים חקלאיים, חברות סטארט-אפ, יזמים, בעלי עניין ואלפי חקלאים ישראליים

חסר רכיב