חסר רכיב

עצמון רות לבית כהן

עצמון רות לבית כהן
י"ד חשון ה'תרפ"ה - כ"ד סיון ה'תשע"ו
11/11/1924 - 30/06/2016
רות עצמון נולדה בעיר ברסלאו בגרמניה, בתם של גרטרוד (טרודי) וד"ר וילי כהן. ילדותה הייתה מאושרת. המשפחה גרה בבית אמיד למדי ומצבה הכלכלי היה טוב. ילדות זו נסתיימה באחת עם עליית הנאצים לשלטון. רות הצטרפה לתנועת נוער ציונית וחלמה לעלות לארץ.

ברגע האחרון ממש, עלה בידיה לברוח מגרמניה בסיוע עליית הנוער. תחילה נמלטה לדנמרק, שם התגוררה כשנה ואחר כך עלתה לארץ. ב- 24.12.1940 התגשם חלומה והיא הגיעה ארצה.

רות שובצה לחברת הנוער במשמר העמק. אחר כך עברה לחברת הנוער בשער העמקים ואיתם הגיעה להשלמה בעין שמר. זמן לא רב לאחר מכן החלה בהדרכה בתנועת השומר הצעיר בחיפה. כשסיימה את שליחותה בתנועה יצאה רות ללימודי הוראה והדרכה של חברות נוער בירושלים, שלאחריהם הייתה מורה ומדריכה בחברות נוער במשך שש שנים. בתפקיד זה ראתה שליחות והחזרת טובה וסגירת מעגל עם עליית הנוער.

בעין שמר מילאה רות שורה ארוכה של תפקידים חברתיים ואף נבחרה פעמיים למזכירת הקיבוץ. היא הייתה פעילה במטה הקיבוץ הארצי כמנחה של חברות נוער, מדור שטיפל בנותני שרות בקיבוצים ולמדה בקורס רכזי משק לשם כך.

הייתה לרות קריירה מקצועית מגוונת. היא הייתה אקונומית ומבשלת במטבח, מטפלת ילדים, עובדת בארכיון (כולל ריכוז מדור הארכיונאים בתנועה הקיבוצית), היא מילאה את תפקיד השדכנית של התנועה. "מדור היחידים" בראשו עמדה, היה, למעשה, משרד שידוכים לכל דבר ועניין.
רות הקימה משפחה עם יצחק עצמון והוא עבר לעין שמר מקיבוץ עין החורש עם בנו ניצן. ב-1956 נולדה ביתה הבכורה תלמה וב- 1961 ביתה הצעירה אורית.

יחד עם יצחק בנתה רות משפחה מלוכדת, חמה ואוהבת. למרות שלל פעילויותיה בקיבוץ ובתנועה, רות תמיד ראתה במשפחתה את הנכס החשוב ביותר ואף העבירה מורשת זו לילדיה ונכדיה,

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב