קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

דרישת התנועה הקיבוצית לקבלת פיצוי לקיבוצניקים בעקבות נזקי הקורונה קיבלה חיזוק מראש הממשלה החלופי גנץ וגוש כחול לבן-העבודה

15/07/2020
מזה ארבעה חודשים נאבקים בתנועה הקיבוצית, בהובלתו הנחושה של שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר על זכותם היסודית של חברי הקיבוצים לקבל כמו כולם את מענקי הפיצוי מהמדינה בעקבות משבר הקורונה. ביום ראשון הוצגה הדרישה בישיבת הממשלה והיום (שני) היא הוצגה על ידי שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, ח"כ בני גנץ בשיחת זום שערך עם נציגים של התנועות הקיבוציות
שיחת הזום עם בני גנץ
שיחת הזום עם בני גנץ

בשיחת הזום שהתנהלה עם יו"ר כחול לבן, שר הביטחון בני גנץ, לקחו חלק גם שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר וראש המטה שלו גור כץ, יעל רון בן משה (געתון), מנכ”לית אשכול רשויות גליל מערבי ומועמדת לכנסת מטעם כחול לבן, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת ונציגי קיבוצים - אבי בלין (מזכיר גבעת ברנר), חיים סתתיהו (מנהל התיירות של עין גב), וסול לביא בן שימול (אלמוג, יו"ר קיבוץ צרעה). בשיחה הוצגה הבעיה במלוא חריפותה ועלתה הבקשה לעזרה.

ציוץ בטוויטר של גנץ
הציוץ שהעלה גנץ בחשבון הטוויטר שלו לאחר השיחה

ביום ראשון הוצגה בישיבת הממשלה דרישת הקיבוצים על ידי אלון שוסטר, ובה התביעה שהממשלה תטיל על משרד האוצר לגבש בדחיפות את ההסדרים החלופיים הנדרשים לשם כך שחברי קיבוצים שהכנסתם האישית (בין כעוסק נפרד ובין כעובד) נפגעה במישרין בעקבות הקורונה יהיו זכאים למענק ככל אזרח אחר היקף הזכאות יהיה זהה לזה הניתן למי שאינו חבר קיבוץ והכנסתו, או הכנסת עסקו, מדווחת במישרין לרשויות המס או לביטוח לאומי. ההסדר יבנה באופן שהזכאות תוחל למפרע, למן המועד בו עמדה זכאות לנפגע שאינו חבר קיבוץ, ותעמוד בתוקפה כל עוד תסייע המדינה לנפגעי קורונה שהם בגדר "עובד" או "חייב". ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לבקשתו של ראש הממשלה החליפי גנץ לרכז באופן מיידי את תביעות הקיבוצים לתוכנית להשוואת התנאים לחברי הקיבוצים. הנושאים יידונו בהמשך בישיבה נוספת. 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אמר לאחר השיחה עם גנץ: "ארבעה חודשים אנחנו שבים ומתדפקים על כל דלת בכדי שתיפסק האפליה הבוטה בה אנו נתקלים בבואנו לדרוש כי חברי הקיבוצים יזכו ליחס שווה ליחס אותו מקבלים יתר האזרחים, בניסיונה של המדינה לסייע אל מול פגעיה הכלכליים הקשים של מגפת הקורונה. היום, סוף סוף, מסתמנת תזוזה. בדיונים הקדחתניים, המתנהלים בממשלה, לקראת תוכניות ההמשך לתמיכה בנפגעים, בולט קול צלול וברור מטעם הגוש של כחול לבן – העבודה, התובע להפסיק לאלתר את האפליה החמורה הננקטת כנגד הקיבוצים וחבריהם, בהובלתו של אלון שוסטר. אנו מחזקים את ידיהם של בני גנץ וחבריו, ובטוחים כי לא יאפשרו את המשך הדרתם של חברי הקיבוצים מכלל אזרחי ישראל נפגעי הקורונה, הזוכים לסיוע ממשלתי."

חסר רכיב