חסר רכיב

בן-פורת שלמה

בן-פורת שלמה
- ז אלול ה'תשכ"ח
1909 - 31/08/1968

נולד בלבוב שבגליציה.

הגיע מבית אלפא  לקיבוץ עין שמר בשנת  1930.

עבד בגן הירק שנים רבות והיה גם מזכיר ארגון הירקנים.

שלמה אהב את עבודת האדמה  אך היה גם איש  העוסק

בענינים שברומו של עולם, ובעיקר  עניני הקיבוץ  שאותו אהב.

שימש בועדות שונות, היה רכז משק ומזכיר קיבוץ.

שלמה אהב לצחוק והיה איש שיחה מלבב.

בטיול לאיטליה  נפטר.

השאיר אחריו שלושה ילדים - אילנה, רותי ושמעון

יהי זכרו ברוך.


על השיחה – כתב מזכיר הקיבוץ שלמה בן פורת ז"ל

בזמן האחרון הורגשה יותר ויותר העובדה שמספר החברים המשתתפים בשיחת הקיבוץ הולך ופוחת.
המספר נע בין 70 ל-60 חברים, וזה פרט לאנשים צעירים – חיילים אשר עדיין אינם חברים בקיבוץ.
לפי המעקב שעשיתי התברר שישנן שכבות שלמות בתוכנו אשר אינן מופיעות כלל בשיחות – למשל, חלק מסויים של שכבת הביניים, אשר כמעט באופן מופגן מחרים את השיחות. אבל גם רבים מהשכבה הצעירה יותר מוצאים להם במוצאי השבתות בילויים נעימים הרבה יותר בצוותא, או כל אחד בחדרו.
משום מה הונהג בזמן האחרון להזמין חברים עקב שמחה משפחתית דווקא במוצאי שבת, דבר הנוגד באופן מוחלט את החלטות הקיבוץ. קשה להגיד שחברים משכבות ותיקות יותר מרבים להשתתף בשיחות, באם נקח בחשבון שיש לנו כיום בקיבוץ 320 חברים, ומשתתפים בשיחה לכל היותר 70 חברים הרי יוצא שסך הכל משתתפים 21%.
מצב זה לא יוכל להמשך זמן רב. שיחת הקיבוץ היא הביטוי העליון של הדמוקרטיה הקיבוצית, והיא מתרוקנת במצב זה מכל תוכן. אילו מדובר היה על אי השתתפותם של אי אלה חברים, בגלל סיבות שונות, כגון רוגז על המוסדות, או סיבות דומות, ניתן היה לקוות שעם חלוף המוסדות המצב ישתנה. אבל אין לשער שאחוז כה גבוה של חברים לא בא לשיחות בגלל סיבות אלה, ואם כן הרי יש לדרוש שינוי המצב.
לא יתכן שמרבית חברי הקיבוץ לא יהיה להם ענין בשאלות אשר בצורה זו או אחרת נוגעות לכל אחד מאיתנו, ואין לדרוש שקומץ קטן של חברים יהיה אחראי בעד עניני כלל הקיבוץ , ויש עוד חברים שיש להם לא פעם טענות על החלטות שונות.
יודע אני שלא כל השיחות מלאות ענין ולא כל נושא מושך את הציבור, אבל חברים יקרים, שיחת הקיבוץ איננה מופע בידור. כל שיחה דנה בשאלות חיינו, וחיינו מורכבים מדברים גדולים, והרבה שאלות קטנות, לכל הענינים יש לתת תשובה ופתרון.
למזכירות אין ברירה ואנו חייבים לקיים את השיחה בכל מצב ותנאי ובכל מספר משתתפים, אבל החברים אשר אינם מוכנים להקדיש ערב אחד בשבוע
 לשיחה ויושבים בחדריהם, או מבלים איפה שמבלים, גורמים להרגשה כבדה מאוד לחברי המזכירות וגורמים נזק כבד לקיבוץ אשר ספק באם תמצא דרך לתקן אותו.(ועדת הניקוד רשמה מה יש לחברים בבית – רהיטים, וכו').

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב