קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

קליטה + תרבות = מתכון מנצח לחיבור קיבוצי

ניסיון העבר ומחקרי ההווה מראים שהתרבות בקיבוץ היא כלי מרכזי לקידום מעורבות חברים חדשים בעשייה הקיבוצית, היכרות עם הקהילה והשתלבות בסיפור המקומי. מפגש משותף למנהלות ומנהלי תרבות, קליטה וצמיחה דמוגרפית עסק בדרכים לעבוד יחד, בקשיים שבדרך ובהרבה חשיבה יצירתית
צילום ארכיון: רותם ברדיצ'בסקי לוי, מצר
צילום ארכיון: רותם ברדיצ'בסקי לוי, מצר

אם תשאלו כל נקלט ונקלטת חדשים איפה פוגשים את האנשים מהקיבוץ ואיך הכי טוב להכיר אותם ולהתחבר עמם, נראה שמרביתם יציינו את אירועי התרבות הקהילתיים (שאנו מקווים שישובו בקרוב להיות המוניים יותר). עינב נלסון ארובס, מנהלת התרבות של קיבוץ אילות, קוראת לזה "בין סינג'ור לחיבור". "אני לא קוראת להם לסדר כיסאות לפני אירוע כי חסר לי מי שיסדר, אני קוראת להם כי ככה הם רואים איך הדברים עובדים, ומצוותים למישהו ותיק יותר ומפה החיבורים כבר נוצרים. ביחד עם אנשי הקליטה אנחנו מבררים את החוזקות של כל מי שמגיע או מגיעה ואת המקום שבו נכון להם להשתלב. כשאני משתפת אותם באירועים הם מרגישים חלק בלתי נפרד", אומרת עינב.

במפגש זום משותף למנהלות ומנהלי תרבות, קליטה וצמיחה דמוגרפית בקיבוצים שהתקיים בשבוע שעבר (8.2.21), דיברו הקולגות מכל הארץ על הדרכים לשתף פעולה כדי להפיל חומות ולייצר קהילה אחת, שאין בה את המושג חדשים וותיקים. זה לא קורה ביום אחד וזה תהליך שמצריך זמן, אנרגיה, אך בעיקר תשומת לב שותפת.

בקיבוץ עין השופט, לדוגמא, זיהו את הוואקום שנוצר במשך שנות הקליטה בתחום זה והקימו צוות משותף בשם "נעים להכיר" לתרבות ולצמיחה הדמוגרפית שבנה תוכנית שנתית לצורך החיבור הקהילתי, תוך שימת לב מיוחדת לשלב בצוות נקלטים בשלבים שונים של הקליטה. איציק שפרן, מנהל הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ, ביחד עם טל אורם מצוות התרבות ואורית בר שזה עתה נקלטה, שיתפו את משתתפי המפגש בתהליך בניית הצוות והאירועים והשונים והאפקט שיצרו האירועים בתוך המרקם הקהילתי.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב