קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

שוב הטרור החקלאי בצפון מרים את ראשו: המתבן של ענף הבקר בשניר הוצת ונשרף כליל

שני תושבי טובא זנגריה נעצרו בלילה שבין שלישי לרביעי בחשד להצתה של המתבן לאחר מרדף משטרתי שכלל ירי. אירוע זה מצטרף לשורה של עבירות גביית דמי חסות באזור בחודשים האחרונים. מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "ממשלה חדשה אבל מצב ישן, אני קורא לשר לביטחון הפנים להילחם בה כמו שהבטיח"

כוחות משטרה גדולים של שוטרי מחוז צפון וכוחות מג"ב הוזנקו סמוך לשעה אחת בלילה שבין שלישי לרביעי לאחר שהתקבל דיווח על הצתה של מתבן וטרקטור בקיבוץ שניר. נזקי ההצתה מוערכים בסכום של בין חצי מיליון למיליון ש"ח. הכוחות פתחו במרדף אחר רכב שנמלט מהמקום וסגרו את כל נתיבי המילוט שלו לאורך כביש 90. "הרכב נעצר תוך שימוש בדוקרנים ובירי כשניסה להיכנס במהירות גבוהה לתוך תחומי הכפר טובא זנגריה", נמסר מהמשטרה. "ברכב נעצרו שני חשודים תושבי הכפר בני 35 ו-49, וברכבם נמצאו ראיות הקושרות אותם להצתה".

הרקע לאירוע הוא חשד לניסיון לגביית דמי חסות ("פרוטקשן"). מדובר באחת העבירות הקשות והשכיחות בגליל העליון בשנים האחרונות, כש"חברות שמירה" לוקחות חסות על עסקים, אתרי בנייה ועל אזורים חקלאיים. מי שאינו משלם, סופג נזקים במאות אלפי שקלים. התופעה התרחבה לתחומי החקלאות, התשתיות, הבניין ואפילו המסעדנות, והוצתו עשרות כלי רכב, כלי צמ"ה, טרקטורים, מתבנים ומשרדים של רשויות מקומיות ורשויות מדינה.

המתבן שהוצת בשניר. צילום: תיעוד מבצעי כבאות והצלה מחוז צפון
המתבן שהוצת בשניר. צילום: תיעוד מבצעי
כבאות והצלה מחוז צפון

מפקד המחוז, ניצב שמעון לביא: "אנחנו נלחמים יום ולילה, שעה שעה, בארגוני הפשיעה בצפון, באירועי הירי במגזר הערבי, ובתופעת גביית דמי החסות והפעלת אלימות כלפי אזרחים על ידי גורמים עבריינים. באירוע הלילה ראינו את הפעילות המתואמת של כל הכוחות שלנו במרחב בתגובה מהירה ומעצר נחוש של החשודים, אנחנו מנהלים כאן מאבק נחרץ ללא פשרות כנגד ארגוני הפשיעה ויש לנו את אורך הרוח והכוח להמשיך אתו בעוצמה גבוהה ככל שיידרש, המאבק לא נגמר פה ועוד נכונו לנו ימים קשים.

אנחנו נראה כאן תגובות ופגיעות מצד ארגוני הפשיעה שמוצאים את עצמם חוששים לעצם קיומם, כמו גם במקרה זה שבו עולה חשד כי אחד המניעים להצתה הוא המצוקה בה נמצאים ארגוני הפשיעה באזור בעקבות מכבש הפעילויות של המשטרה נגדם". 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "ממשלה חדשה אבל מצב ישן... גם בבוקר יום רביעי התעוררנו לעוד מעשה פשיעה חקלאי שנועד להפחיד את אנשי ענף הבקר של שניר, לסחוט מהם פרוטקשן ולערער את תחושת הביטחון והריבונות באזור. בשנה האחרונה כל עם ישראל חשוף לאלימות המתפרעת הזו, אבל אנחנו חשופים אליה כבר שנים. המשטרה איבדה את ההרתעה שלה, צריך יהיה לעשות עבודה מסודרת ושיטתית ולטפל בכנופיות האלה שמתפרנסות מהרבה דברים וגם ומפרוטקשן. אנחנו קוראים לחברנו, השר לביטחון פנים עמר בר-לב, ידיד החקלאות וההתיישבות שמכיר את המצב, להעלות את נושא הטיפול בפשיעה החקלאית למקום גבוה בסדר היום של המשטרה ולהילחם בה ללא מורא, כפי שכבר הצהיר שבכוונתו לעשות וכפי שהתחילו בבוקר רביעי עם תפיסת המציתים".

חסר רכיב