קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

רוכבים עם ערכים: הסתיים בהצלחה מסע י"ב 2021 של התנועה הקיבוצית

כ-700 נערות ונערים משכבת י"ב בקיבוצים מכל רחבי הארץ והמדריכים החינוכיים שלהם, רכבו במהלך חג החנוכה במסגרת מסע האופניים המסורתי של התנועה הקיבוצית, שהתקיים בפעם הראשונה בחבל אילות. מלבד הדגש על הכרת האזור דרך הגלגלים, עסק המסע, כמדי שנה, בעידוד בני הנוער ליציאה לשנת שירות ועשייה חינוכית-חברתית לטובת המדינה, שירות משמעותי בצה"ל ויציאה לפיקוד וחשיפתם לתנועה הקיבוצית ועריכה

מסע האופניים המסורתי של התנועה הקיבוצית לשכבת י"ב, יצא לדרך ביום שני, בהשתתפות כ-700 נערות ונערים ומדריכים חינוכיים מעשרות רבות של קיבוצים מהגליל העליון ועד חבל אילות. המסע יצא לדרך לאחר שנה בה התקיים בפורמט שונה ללא רכיבת אופניים, בשל אילוצי מזג האוויר, ושנת הפסקה בשל הקורונה. באגף חינוך של התנועה הקיבוצית לא היו ביטוחים כיצד יתנהל המפעל לאחר פגרת הקורונה והשנה וחצי המטלטלות שעברו על הצעירים והצעירות, אך החששות התבדו מהר מאוד לטובת חוויה מוצלחת מאוד. בסיום המסע אף ביקשו חלק מהמשתתפים את דגל התנועה כדי לתלות במועדוני הנעורים שלהם.

הצלחת המסע לא הייתה מתממשת ללא הצוות הגדול והמסור בניצוחו של רכז המפעלים, גיא גרסול (לו היה זה המסע הראשון), שהורכב מכ-50 איש ואישה וכלל את פעילי אגף חינוך, פעילי התנועה מאגפים אחרים שהתגייסו מכל הלב, חובשים ומאבטחים, וכמובן המתנדבים המסורים שמגייס אגף חינוך לכל מפעל בסדר גודל כזה. אנשי חבל אילות, נרתמו גם הם למשימה ולקחו חלק פעיל בתהליך ההכנות למסע, שנערך בפעם הראשונה באזור, סייעו בבניית המסלול ואישורו מול הגורמים הרלוונטיים, ואף במישור החינוכי של בניית תוכן ליום הראשון במסע שהוקדש להיכרות עם האזור, שהוא הדרומי ביותר בארץ ושוכן על הגבול עם ירדן.

ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, משוחח עם המשתתפים
ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת,
משוחח עם המשתתפים

היום הראשון למסע החל ברכיבה בשביליו המרהיבים של פארק תמנע. באתר המפורסם של עמודי שלמה פגשו הנערות והנערים כמה מתושבי חבל אילות שהוזמנו על מנת לספר על החבל ועל הייחודיות של החיים בו. יום הרכיבה הראשון הסתיים במחנה הלילה שהוקם בעמק ססגון, שם פגשו בני הנוער את ראש המועצה, ד"ר חנן גינת, בטקס הדלקת נר שני של חנוכה. ראש המועצה אמר כי הם שמחים מאד על ההזדמנות שניתנה להם לארח את מסע י"ב, והודה להנהלת התנועה הקיבוצית על שלא נבהלה מהמרחק והוציאה לפועל מסע שמתחיל בעמודי שלמה בפארק תמנע ומסתיים בקטורה. "אני מקווה שזה המסע הראשון במסורת של מסעות שיהיו אצלנו בחבל אילות. אנחנו מאד אוהבים את המרחב הטבעי ומאד אוהבים לטייל בשטח, ועכשיו גם אתם מבינים למה", הוסיף גינת ואיחל הצלחה לבני הנוער בשנת השירות, בצבא ובשירות הלאומי.

היום השני הוקדש לחשיפת בני הנוער לשירות משמעותי בצבא. הי"בניקים דיוושו על אופניהם מעמק ססגון (הנמצא בסמוך לאליפז) ועד קיבוץ יטבתה. בהפסקת הצהריים הגיעו לשוחח עמם חיילים המשרתים באזור וסיפרו להם ביחד ובקבוצות על אופי שירותם ובחירתם להתגייס לתפקיד משמעותי. הדובר המרכזי בערב השני היה ח"כ אלון שוסטר, סגן שר הביטחון, שאמר: "היה לי העונג לשוב ולהיווכח במוטיבציה ובשמחת החיים שטמונה בכם. המדינה צריכה אתכם אסרטיביים, תדעו מי אנחנו, מה הם הערכים שלנו ובמקביל תוקירו ותתנו מקום לאחר. אנחנו צריכים אתכם בשנת שירות, בצה״ל ובהמשך גם בכלכלה הישראלית, בתרבות ובאקדמיה. עלו והצליחו!". הערב נחתם במסיבה סוערת לאור פרוז'קטורים צבעוניים ומוזיקה מתנגנת.

סגן שר הביטחון, ח"כ אלון שוסטר במסע י"ב
סגן שר הביטחון, ח"כ אלון שוסטר במסע י"ב

יום הרכיבה השלישי הוקדש לעידוד היציאה לשנת י"ג (שנת שירות, תנועות נוער ומכינות קדם-צבאיות). היום התחיל במחנה הלילה ליד מנחת יטבתה והסתיים בשטחים החקלאיים של קיבוץ קטורה. בהפסקת הצהריים התקיימו מעגלי שיח בקבוצות בהנחיית מדריכי הקבוצות ובהשתתפות שינישינים של התנועה הקיבוצית ומבצעי שנת שירות בתנועות הנוער הפועלים באזור. המעגלים עסקו בבחירה לצאת לשנת שירות ושיתוף בחווייה עד כה, זיכרונות ותובנות מתקופת המיונים ועוד. הנערים והנערות (שרבים מהם מתמיינים בימים אלה למסגרות שנת השירות) שאלו שאלות והביעו חששות וציפיות בהקשר של היציאה לשנת שירות.

לאחר טקס הדלקת נר חנוכה, נפגשו משתתפי המסע עם יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ רם שפע ששיתף אותם בחוויית שנת השירות שלו אותה ביצע דרך התנועה בפנימיית "בית הילד". ח"כ שפע אמר: "כשאני מסתכל עליכם אני מרגיש שאני מייצג את אותם הערכים שאתם גדלתם עליהם בקיבוץ, ומוטרד מאותם הדברים שאתם מוטרדים מהם. אנחנו צריכים להילחם על המדינה שלנו והערכים שלה. הייתי חלק גם מהממשלה הקודמת ומי מכם שיצא יחד עם משפחתו להפגין נגדה, השפיע עליי ועל שני חברי מפלגתי הנוספים שהצביעו יחד איתי בעד הפלתה. אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי שהחברה תהיה טובה יותר ודו-קיום לא תהיה מילה גסה. אחרי הרבה שנות שלטון של נתניהו אסור לפחד יותר, ואני מזמין אתכם לא לפחד מלעשות שנת שירות, שירות צבאי משמעותי ולהיאבק על מה שחשוב לנו". גם הערב השלישי הסתיים, איך לא, בעוד מסיבה סוערת אל תוך הלילה.

גיא גרסול, רכז המפעלים באגף חינוך ומפקד המסע: "אני רוצה להודות לצוות אגף חינוך ולפעילי התנועה על ההובלה המשותפת, ולדבי ברא"ס, ראשת אגף חינוך, ולהנהלת התנועה על הגיבוי והתמיכה לאורך הדרך. עברנו מסע משמעותי מאוד ומוצלח. זה לא פשוט להוציא לפועל מאות בני נוער מכל כך הרבה קיבוצים שונים, במיוחד לאחר שהיה נדמה שכבר "שכחו" מה זה להיפגש בפורום כה גדול. אני שמח שהצלחנו לספק להם את החוויה הטובה ביותר, ומקווה שיצרנו בהם את הרעב והמחויבות להמשך התהליך של תרומה לחברה ושירות משמעותי בצה"ל".

י"ר סיעת העבודה, ח"כ רם שפע, בערב האחרון
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ רם שפע, בערב האחרון

"לקיים את המסע הזה בחבל אילות זו הגשמת חלום", מוסיפה דבי ברא"ס. "כשיש שותפים טובים, קורים דברים טובים. יצאנו לדרך בהתרגשות רבה וציפייה דרוכה, וכעת נותר רק להודות למועצה האזורית חבל אילות, שאימצה בחום את היוזמה, ולתנועה הקיבוצית, בראשות המזכ"ל ניר מאיר, על מתן רוח גבית שרק הלכה וגברה. המסע הזה לא היה יכול להצליח בלי ה"ראשראשים", הצוות החינוכי והצוות הלוגיסטי. תודה גדולה ומיוחדת לתומר הרכז הטכני של המסע ולגיא המלך שהוביל את המסע במקצועיות, ברגישות ובענווה הכל כך מיוחדת שלו".

עוד אומרת דבי כי "המסע משרת מספר מטרות – חיבור ארצי של בני נוער, שיח על שירות מיטבי ותרומה לחברה וגם חוויה של אתגר פיזי והצורך להתמודד עמו כחלק מקבוצה. רגע לפני השלב הבא בחיים שלהם, אנחנו מייצרים את הפלטפורמה לכל המטרות האלה ומחפשים כמה שיותר שותפים שילכו איתנו. ראינו לאורך המסע את ההיכרות והגיבוש שנרקמו בין הקבוצות השונות אשר מתלכדות לכדי קבוצה אחת גדולה של שכבת י"ב בתנועה הקיבוצית. תודה ענקית למדריכים ולבני הנוער שבחרו להצטרף ולהגשים לנו את החלום לקיים את המסע, שהוא אבן דרך משמעותית ברצף החינוכי הקיבוצי מזה עשרות שנים".

לחצו כאן לכל התמונות ממסע י"ב 2021

חסר רכיב