קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

ביטול מכסות הבנייה בקיבוצים ובמושבים | מאת: מירב ראון

שרת הפנים איילת שקד פועלת להסרת מגבלות בתחום הבנייה במרחב הכפרי ולהרחבת מוסד ועדות הקבלה ליישובים. יעקב בכר, יו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים, עושה סדר 

ביטול מכסות הבנייה בקיבוצים

בני ובנות משק הרוצים לחזור ליישוב בו נולדו וגדלו נתקלים לעיתים במחסום לא צפוי: הגבלת הבנייה במושבים ובקיבוצים בהתאם למכסה קבועה של יחידות דיור, שמוגדרת על ידי תוכנית המתאר הארצית המשולבת לבנייה, פיתוח ושימור (תמ"א 35), מתוך שאיפה לשמור על האופי הכפרי־חקלאי והשטחים הפתוחים של היישובים. 

נראה כי המחאה להרחיב את מכסות הבנייה בהובלת נציגי ההתיישבות החקלאית תקבל מענה מעבר לציפיות. 

בביקור שערכה שקד בשבוע שעבר במועצה האזורית דרום השרון, כינתה השרה את ההגבלות על ההתיישבות החקלאית "הספר הלבן" והצהירה כי תפעל לבטל את מכסת הבנייה במרחב הכפרי. 

שרת הפנים שקד טענה שיש שתי סיבות לכך שהבנייה במרחב הכפרי קפואה משך שנים: הגבלת מכסת הבנייה על פי תמ"א 35 וההגבלה של מספר יחידות הדיור ביישובים בהם ניתן לקיים ועדות קבלה. 

סעיפי התוכנית לקידום הבנייה במרחב הכפרי

ביטול ההגבלה על מכסת הבנייה החדשה. כיום מוגבלים הקיבוצים בחוק למכסה של בין 500-300 דירות ליישוב.  

פיצול דירות: הכללת קיבוצים ומושבים בחוק פיצול דירות (חוק בשלבי קידום). בתים פרטיים יוכלו לקבל אישור להרחבה של 45 מ"ר, שתפוצל ליחידת דיור נפרדת. כיום הוראת השעה של פיצול דירות אינה חלה על המרחב הכפרי. 

הרחבת מוסד ועדות הקבלה: כיום החוק מתיר את קיומן של ועדות קבלה בנגב, בגליל ובגולן ביישובים שבהם עד 400 משפחות. בתוכנית המוצעת יוכלו ועדות קבלה לפעול באזורים אלה גם ביישובים שבהם 700-600 משפחות. 

האם מדיניות הציפוף תשתנה עקב התוכנית המוצעת? לפני שלושה חודשים החריגה המדינה את הקיבוצים והמושבים מהדיון בהגדלת ציפוף הבניה ופטרה אותם מחובת ניצול מסוים של משאב הקרקע. 

כעת הדיון יעלה מחדש אך על פי התבטאויות השרה ניתן להעריך שלא יהיה מדובר בשינוי משמעותי ביחס למה שקיים היום. באוגוסט האחרון אמרה שקד: "ביישובים הכפריים והקיבוצים בנגב, עוטף עזה והגליל, ייתכן שיהיה נכון גם להוריד את ערכי הצפיפות אפילו יותר ממה שקובעת כעת התוכנית". 

בעוד שבמושבים התקבלו הצהרותיה של שקד בשמחה, התגובות בנושא ביטול מכסות הבנייה בקיבוצים בקיבוצים צוננות יותר.

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, מבאר שרוב הפתרונות המוצעים נותנים מענה למושבים ויישובים הקהילתיים ופחות קונקרטיים עבור קיבוצים: "הקיבוצים קולטים דרך קבלה לחברות ולא דרך ועדות קבלה, ברוב הקיבוצים לא מגיעים ל-400 בתי אב כל כך מהר ואין אצלנו אינטרס של פיצול הדירות".

יחד עם זאת מוסיף מאיר: "זה משב רוח רענן. סוף סוף קם שר ושואל את המגזר הכפרי – מה כואב לך? ומנסה להציע פתרונות."

"כנראה שהייתי מבקש עבורנו דברים אחרים, אבל אי אפשר שלא להעריך ולתת רוח גבית לכך שקמה שרה כנגד הנרטיב ש-20 שנה שולט בשיח הציבורי ומשדר לאזרחי המדינה שהמגזר הכפרי הוא אויב העם."

"גם אם לא כל הפרטים נעשים באופן שמותאם עבורנו, אני מעריך את פעילות השרה שקד שכוונתה לעזור". 

יעקב בכר, יו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים, ממליץ לכולם "להחזיר את הפקקים לבקבוקי השמפניה" ולחכות שתצא הודעה פורמלית שהשינוי המתוכנן עבר חקיקה.

"כרגע מחירי הקרקעות מרקיעים שחקים והוועדות המחוקקות חונקות. זו בשורה מעולה, אהיה הראשון לפתוח בקבוק שמפנייה כשתהיה חקיקה". 

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב