קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

נפרדים מבית התנועה המיתולוגי

פעילות ופעילי התנועה הקיבוצית ערכו ביום רביעי האחרון פעילות פרידה חגיגית ומרגשת מבית התנועה, אשר כונה בפי רבים מהפעילות והפעילים כיום כמו בעבר – "הבית"
מנהל "הבית" הוותיק, האיש והאגדה מרדכי הר-אבן, מסביר לפעילי ופעילות התנועה על ההיסטוריה של הבניין. צילום: אייל אלקלעי
מנהל "הבית" הוותיק, האיש והאגדה מרדכי הר-אבן, מסביר לפעילי ופעילות התנועה על ההיסטוריה של הבניין

במסגרת "יום הפרידה" עברו הפעילות והפעילים את כל קומות הבניין המפורסם, החל מקומה מינוס 2, שם שוכן אולם הכנסים ושכנה בעבר המסעדה הידועה של בית הקיבוץ הארצי, ועד לגג הבניין. אחרי למידה בקומת המרתף, שמעו הרצאת טד מרגשת מהאיש והאגדה, מנהל הבית, מרדכי הר-אבן, שביחד עם המעבר מהבניין מסיים כמעט שלושים שנות פעילות בגיל שמונים ושתיים. מרדכי סיכם את דבריו ואמר: "בניין הוא סה"כ בטון וברזל, אבל בתוך הבניין יש עקרונות וערכים והכי חשוב – נשמה". פרידה רשמית ומרגשת ממרדכי תארך בבית התנועה החדש.

לאחר מכן עלו הפעילות והפעילים כאמור ו"נפרדו" מכל קומה בפעילות מגבשת ומחברת.

יצירות האומנות הרבות והמרשימות שעיטרו את קירות הבית, יועברו בשלמותן על ידי אנשי מקצוע לגבעת חביבה שם יוצגו בקרוב בתערוכה מיוחדת. על מעבר האומנות אמון היוצר והאמן, יובל דניאלי מקיבוץ המעפיל. (ראו גם ידיעה נפרדת)

פעילי ופעילות התנועה בתמונה קבוצתית אחרונה בלאונרדו דה וינצ'י 13. צילום: אייל אלקלעי
פעילי ופעילות התנועה בתמונה קבוצתית אחרונה בלאונרדו
דה וינצ'י 13. צילום: אייל אלקלעי

בטקס הסיום בקומת הגג אמר מזכ"ל התנועה, ניר מאיר בין היתר: "אחת הסיבות שהתקשינו לקבל החלטה מתבקשת ולעבור מכאן לא היתה כרוכה בכרך הסואן אלא קשורה בקשר הנפשי העמוק לבניין הזה. יחד עם זאת, התנועה הקיבוצית היא לא בית בתל אביב, אלא כשישים אלף חברות וחברי הקיבוצים וכ-180 אלף נשים, גברים, ילדות וילדים שחיים בקיבוצים ומסמנים את דרך החיים שלנו מגבול הצפון ועד דרום הערבה". 

כזכור, השכרת הבית, שאושרה בישיבת מועצת התנועה לפני מספר חודשים, הינה מהלך המשלב פן כלכלי וערכי: ערכי – יציאה של בית התנועה מתל אביב לקיבוץ, תוך שדרוג בית התנועה החדש ומיצובו כאתר מייצג, אטרקטיבי ומודרני; כלכלי - הגדלת התרומה מהנכס בתל אביב, באמצעות השכרה ארוכת טווח לגורם המתמחה בהשכרת נכסים, ובעל יכולת כלכלית מוכחת תוך שמירה על מורשת הבית. התמורה שתתקבל מהשכרת בית התנועה בתל אביב, גבוהה בהרבה מעלות שכירת בית התנועה החדש.

התמורות שיתקבלו מההשכרה ייעודו בעיקר לפעילות הציבורית (התרומה לחברה הישראלית – תנועות נוער, מכוני מחקר ותיעוד, תרבות וכו'), ומיעוטו לשכירת בית התנועה החדש, ולפירעון התחייבות שנטלה התנועה בעבר ויועדו להיפרע ממכירת הבית ועלות הכנת בית התנועה להשכרה.

חסר רכיב