קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

שלמה גרוניך | חמי סל

שלמה גרוניך.
כבר כמה ימים שאני לא מפסיק לחשוב על "סערת שלמה גרוניך" ועל הדברים המיותרים והאומללים שאמר שלמה גרוניך במהלך הופעתו בפסטיבל עין גב בהתייחסו לקהל במילים שפגעו והסעירו את מי שהיה במופע זה ובמהירות לכל אחד ואחת ששמע על כך באמצעי התקשורת והמדיה החברתית.
אני מאוד אוהב את יצירתו של שלמה גרוניך לאורך חמישים שנה של היוצר המוכשר הזה ועוקב אחריו לאורך כל השנים, לשירים ויצירה שלו, להרכבים השונים שלקח בהם חלק ולהשפעתו הגדולה למוסיקה הישראלית ולפס הקול הישראלי שהוא גם פס הקול שלי.
אני גם מאמין שלכל זמר וזמרת ולמוסיקה בכלל יש השפעה על כל אחד ואחת מאיתנו ושירים רבים שנצרבים אצלנו הם חלק מאיתנו ושלנו ביחד עם עם האומן והאומנית והיוצרים שלו ומשפיעים ומעצבים את המדינה שלנו. (ועובדה שהשנה בטקס הדלקת המשואות וטקס פרסי ישראל זוכים לכבוד על כך ריטה ואביהו מדינה ובצדק). אני גם בעד שאומנים יביעו את מחשבותיהם ויביעו גם דעות בנושאים שונים שמשפיעים על כולנו ובמיוחד כאן בישראל. יש גם אומנים שונים שאני מאוד אוהב אותם ואת שיריהם, למרות שיש להם אמירות שאיני מסכים להם ומנוגד להם מאוד, אך היצירה והמוזיקה שלהם הם דבר נפלא. וללא ספק לאורך השנים בארץ ובעולם היתה וישנה השפעה גדולה להתבטאות של האומנים והתרבות על כולנו. חשוב שאומנים יבטאו את עצמם כאנשי רוח ואנשי אומנות אך בביקורת בונה ללא גסות רוח והתנשאות ומילים וסטיגמות שעבר זמנם אז וגם עתה.
שלמה גרוניך שהבין את הטעות הקשה והאמירה הפוגעת שלו התנצל ישר מעל הבמה, אך זה לא הפריע לרבים רבים ובתוכם חברים שלי, אומנים אחרים וקולגות של גרוניך שנבהלו מההשלכות של הדברים לאחר אירועים והתבטאויות של אומנים שונים בעבר, וברור שפוליטקאים רבים שנצלו את הנושא ותקפו את גרוניך באמירות קשות, פוגעניות וקשות במיוחד, חלקם קצת הרגיעו ונרגעו לאחר שהתברר שגרוניך סובל מדמנציה בשנים האחרונות והשפעותיה לרבות זאת שאמר גרוניך השבוע ללא מחשבה הגיונית ונכונה.
יצא לי הכבוד לארח בלא מעט אירועים והפקות שלקחתי בהם חלק בעשורים האחרונים את שלמה גרוניך ויצא לי להכיר ולהעריך מאוד את האיש וברור לי שהוא בטוח לא גזען, מתנשא וכל מה שהוטח בו בימים האחרונים ואני בטוח שלאחר שהבין את הטעות שעשה, הוא מצטער ומתנצל על כך כפי שקרה באותו ערב על הבמה ולאחריה.
אני רוצה לסיים בשיר אחד של שלמה גרוניך (ויש לו כל כך הרבה שירים מרגשים ונפלאים) ובחרתי דווקא בשיר זה:
שיר לאדמה שלי
"אני רוצה לשיר
שיר לאדמה שעליה אני חי
שיר של אהבה
כי עליה אני שר.
האדמה חמה-מה בארץ הזאת
איני יודע מרחקים
מלבד המרחקים
של האדמה הזאת.
לאדמה הזאת אני בן
באדמה הזאת יש לי שם
באדמה הזאת יש לי קן
באדמה הזאת אני אגמור."
השיר הזה בוצע גם במהלך קרבות מלחמת יום כיפור בהופעה בפני חיילים
ברמת הגולן ב-1973, בביצוע מיוחד של Shlomo Gronich - שלמה גרוניך וMatti Caspi
הנה הלינק לביצוע מרגש זה: https://www.youtube.com/watch?v=bRdtdrqUHJE
שלמה גרוניך יקר, מאחל לך בריאות טובה ועוד שנות יצירה רבות!

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב