קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

עין שמר - כרטיס ביקור

עֵין שֶׁמֶר הוא קיבוץ סמוך לפרדס חנה-כרכור השייך למועצה אזורית מנשה.

 

היסטוריה

 

 תמונה מחג השבועות 1936, קבוצות

קרדיט: ארכיון עין שמר

ניסיונות התיישבות במקום נעשו ב-1913 ומ-1921 ואילך. ב-1927 הוקם היישוב על אדמות קק"ל. מייסדי הקיבוץ היו קבוצת "עין גנים", חניכי השומר הצעיר בפולין. עין שמר הוא אחד מארבעת הקיבוצים שהקימו את תנועת הקיבוץ הארצי.

במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט סבל הקיבוץ מהתקפות ירי ומהתנכלויות. ב-28 באפריל 1938 נרצחו שני חברים בהתקפה על הקיבוץ.

בשנת 1942 הוקם בסמוך לקיבוץ עין שמר שדה תעופה צבאי בריטי בשם RAF Ein Shemer, אשר תושבי הקיבוץ השתתפו בהקמתו. שדה תעופה זה הפך למנחת בשם מנחת עין שמר.

באפריל 1953 הוצאו מהקיבוץ 21 חברים אשר הזדהו עם משה סנה ומק"י.

שם היישוב יכול להתפרש מצד אחד כרמז לתנועת השומר הצעיר ומצד שני ניתן להתייחס לכך שהיישוב נקרא על שמו של שמר שממנו קנה עמרי המלך את שטח העיר שומרון.

בקיבוץ קיים מוזיאון לתולדות ההתיישבות ובמסגרתו מצויה "החצר הישנה" - בה גרו מייסדי המקום.

בשנותיו הראשונות התבסס הקיבוץ כלכלית בעיקר על ענפים חקלאיים. בשנת 1959 פותח זן של תפוח בשם "ענה" על ידי חבר הקיבוץ אבא שטיין.

כיום הקיבוץ מתבסס בין היתר ממתחם אלון עין שמר אשר נמצא בקרבת הקיבוץ והוא בבעלות שווה של הקיבוץ וחברת הדלק דור אלון.

לאחר מאבק מתמשך בין המחנות האידאולוגיים והפרגמטיים בקרב חברי הקיבוץ, עין שמר הופרט בינואר 2012 וכיום מוגדר כ"קיבוץ מתחדש".

 

כדורעף


אורן נו דג - יצירה עצמית

אורן נו דג - יצירה עצמית

הקיבוץ היה ממובילי ענף הכדורעף בארץ ובשנות החמישים והשישים עמדו קבוצות הגברים והנשים שלו בראש הליגה הלאומית (הליגה הבכירה דאז). אחד משיאי הספורט המקומי היה המפגש שהתקיים בשנת 1960 בין "הפועל עין שמר" לבין הקבוצה "גלטאסראיי" הטורקית. הפועל עין שמר הייתה לאלופה הראשונה בליגת הנשים בסיומה של עונת הבכורה 1960/61. זאת האליפות היחידה של עין שמר שגם זכתה שלוש פעמים בגביע המדינה. כיום שותף הקיבוץ בקבוצת כדורעף ("המעפיל-עמק חפר-מנשה") אשר בליגת העל והמשחקים נערכים באולם בית הבנים אשר בקיבוץ.

 

מוזיאון החצר הישנה בקיבוץ


המוזיאון מתאר את ראשית ההתיישבות בקיבוץ וממוקם בחצר ההיסטורית בה הוקם הקיבוץ, בין חומות האבן המקוריות. במקום ניתן לראות שחזורים של החצר המקורית: בית האבן, צריף המגורים, סככת כלים חקלאיים, מגדל המים, באר מים וחדר האוכל המקורי. המוזיאון מציע מגוון פעילויות לקהל הרחב, משפחות ובתי ספר הבא להעביר את משמעות הקיבוץ והחיים בו בדרכים חווייתיות. כמו סיור רכוב בטרקטור ועגלה ברחבי הקיבוץ, אפיית לחמניות בתנור היסטורי, ביקור במוזיאון הטרקטורים, המכיל אוסף של טרקטורים וכלים חקלאיים מראשית המאה ה-20, בית בד וטחנת קמח היסטוריים בני למעלה מ-100 שנים, בהם המשפחות מתנסות בתהליך הפקת שמן הזית וטחינת הקמח ממש כמו פעם.

 

 

רכבת האלונים


מוזיאון עין שמר - התקבל במייל לפי בקשתי תוך ציון שהן חופשיות לציבור - ללא זכויות יוצרים

מוזיאון עין שמר - התקבל במייל לפי בקשתי תוך ציון שהן חופשיות לציבור - ללא זכויות יוצרים

ב"מוזיאון חצר ראשונים" בקיבוץ, קיים מסלול של רכבת האלונים החוצה את שדות הקיבוץ. הנסיעה בקרון הרכבת ליד מרעה הסוסים, הרפת ועל גשרון מעל נחל קטן, היא מעין סיור מודרך ברכבת הטורקית, מסילת הרכבת החיג'אזית.

הקשר של עין שמר לרכבת החיג'אזית אשר שימשה את הטורקים בימי מלחמת העולם הראשונה הוא במיקום יער האלונים בסביבה, ששרידים ממנו אפשר למצוא עד היום בשמורת אלון.

 

האנגר מיכאל


ההאנגר הוא מבנה קשתי מפח גלי הבנוי בסגנון ההאנגרים למוסכים ומיכון שניבנו בראשית המאה העשרים בישראל. במבנה תצוגה ייחודית של כ-30 טרקטורים וציוד חקלאי מראשית המאה העשרים

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב