קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

יעקב (קובה) ריפתין

ב-16 במארס 1907, היום לפני 117 שנים, נולד בפולין יעקב (קובה) ריפתין. בגיל 10 הצטרף לתנועת השומר הצעיר, וכשעלה לארץ ב-1929 הצטרף לקיבוץ עין שמר.
במהרה השתלב בהנהגת הקיבוץ הארצי והשומר הצעיר והפך לדמות פוליטית מרכזית. הוא שימש בשנות ה-40 כנציג התנועה בכל המוסדות הביטחוניים של היישוב היהודי. עם הקמת מפ"ם ב-1948 היה למזכירה המדיני, ויחד עם משה סנה ניסה למשוך את המפלגה לכיוון שמאלי יותר. שימש כחבר כנסת מהקמתה עד 1965.
קובה ריפתין הלך לעולמו ב-1978. ארכיונו האישי הופקד ביד יערי. "יעקב ריפתין המאמין, הטהור, הקנאי, לא עבר מעולם את הגבול בין הכה להתם. לא בגד בציונות... לא נקלע אל המבוי הסתום של הכפירה על מנת לשוב אחר כך...אחינו הוא". כך כתב עליו חיים גורי עם לכתו.
ב-2022 ראתה אור הביוגרפיה של ריפתין, מאת ד"ר יאיר שפיגל ובהוצאת יד יערי. ניתן לרכוש את הספר כאן: https://www.yad-yaari.org.il/Going-against-the-flow
לאחרונה ראה אור בהוצאת יד טבנקין ויד יערי ספרו של ד"ר דורון נדיב, "שברים בשמש", שאף הוא עוסק בתקופה בה ריפתין לקח חלק פעיל ומרכזי בפרשות הפילוגים בקיבוצי מפ"ם. ניתן לרכוש כאן: https://www.yad-yaari.org.il/Fractures-in-the-sun
הצילום מתוך אוסף יד יערי.


תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב