קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

רן חדוותי איננו | חמי סל

הלילה נפטר חברנו היקר, בן וחבר קיבוץ עין שמר רן חדוותי ז"ל.
רן, בנם הבכור של חיים ורגינקה חדוותי (שפיץ) מראשוני, חלוצי ובוני עין שמר, נולד בעין שמר ב-1936 והיה חבר בקבוצת "תומר", הקבוצה הרביעית של ראשוני הבנים והבנות בקיבוצנו.
רן הקדיש את חייו לקיבוץ, לחקלאות, לשימור ההיסטוריה בארץ ישראל ואהב את המולדת בנימי נפשו, במלחמת יום הכיפורים קיבל את צל"ש הרמטכ"ל, היה חקלאי רוב שנותיו, מדריך חקלאות מהטובים שהיו כאן , נשא בתפקידים רבים בקיבוץ ובינהם גם מזכיר הקיבוץ, פעל שנים רבות במועצה לשימור אתרים והיה בעל שם עולמי בשיפוץ מיכון חקלאי והרבה מעבודות השימור המופלאות שלו מופיעות בספר מרתק שהוציא לפני כמה שנים.
בזכות תרומתו לשימור המיכון ההיסטורי בישראל, זכה רן להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות בהר הרצל בירושלים ב-2013. בין נימוקי הועדה של מדליקי המשואות של אותה שנה נכתב: "רן מייצג חבורה הולכת וגדלה של אנשים העוסקים בשימור, שבאמתחתם ידע שהולך ונעלם מתקופתנו, שאנחנו משמרים למען הדורות הבאים".
בראיון בעיתון "הארץ" שיצא לכבוד הדלקת המשואה תחת הכותרת: "הקיבוצניק ששומר על גלגלי ההיסטוריה", אמר רן לכתב עופר אדרת: “האדם יכול לבנות מגדלי שחקים עד לעננים, אבל אם לא יעבוד את אדמתו – יזרע, ינטע, יעבד ויקצור את יבולי השדות שלו – הוא לא יחיה על האדמה הזאת. אנחנו עושים את הכל כדי להחזיר את האהבה למכונה ודרכה לאדמה ולעיבודה"
אך יותר מהכל אהב רן את קיבוצנו עין שמר. ב-1977 ,שנת יובל ה-50 יוזם ומקים רן ביחד עם איגנץ פלגי ז"ל ואדם זרטל ז"ל את שימור חצר ראשונים עין שמר למוזיאון לראשית ההתישבות כאן ובאזור, סדנת שימור ושיפוץ ע"ש שמואל שועלי לשיפוץ טרקטורים ומכונות חקלאיות מיוחדת וייחודית, שחזור הרכבת הטורקית שעברה כאן, בית בד ושמן ועוד. זה היה מקור גאוותו שידע להעביר זאת למשפחתו, ילדיו , לקיבוץ ולמדינה.
רן היה בשבילי ויישאר תמיד כזה, אחד מסמלי קיבוץ עין שמר ששמר ושומר על קיבוצנו בתפקיד שומר החומה שער האבן והדקלים(סמל עין שמר) וכן היה שומר המסורת הגדול ביותר לחקלאות ולמכונות החקלאיות בישראל כמו שרק רן ידע ועשה.
אני מצטט בליבי את המשפט שרן כה אהב משירו של צבי ארד ז"ל:
אַתְּ אַדְמָתֵנוּ שְׁחַרְחֹרֶת
הָאִירִי לָנוּ פָּנִים
הָלֹךְ וָרֹן נַחֲרֹשָׁה
בָּנִים וּבְנֵי בָּנִים.
אני משתתף בצערם הגדול של אשתו וילדיו: שולה, זיו, חן, רוית, ינון ועודד וכל המשפחה הגדולה והנכדים. ואחיו ואחיותיו: אביגיל, אהרון, חווה ובני המשפחה.
נזכור את "רנק" תמיד, תמיד!
בתגובה הראשונה השיר שנכתב ליובל ה-40 של עין שמר:
"דקלים ושער אבן"
מילים: אדם זרטל
לחן: עדרי מחט
שירה: רפי שפירא וחבורת הזמר עין שמר
צילום: ניר כפרי, הארץ

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב