קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

100 שנה ל-"בית האבן" בעין שמר! | חמי סל

22/09/1921
ערב חג ראש השנה תשפ"ב, נחגג בקיבוץ עין שמר (בהתאם להגבלות הקורונה) בארוחת ערב חגיגית בחדר האוכל (שאפו וכבוד לצוות המטבח וחדר האוכל!!) ולאחר מכן נחוג החג בחצר ראשונים עין שמר לקבל את השנה החדשה וכן לציין את 100 השנים להקמת "בית האבן" שלנו העומד זקוף וגאה מאז 1921 בלב קיבוצנו.
נפלה בידי הזכות לברך את באי החג אתמול ואני מביא כאן את חלק מהדברים שהקראתי מעל הבמה:
"שנה טובה וחג שמח לכל בית עין שמר!
שמחה גדולה שכולנו כאן, לאחר שאשתקד לא הצלחנו לקיים את החג כמו בשאר רחבי הארץ ובעולם בשל מגפת הקורונה ומי ייתן שהשנה החדשה הנכנסת לה היום, תהיה שנת יצירה, שגשוג, צמיחה ובעיקר בריאה לקיבוצנו ולכל אוכלוסיית עין שמר על חבריה וילדיה.
הערב, ערב ראש השנה תשפ"ב, נפתח את שנת ה- 95 לעין שמר שאותה נחוג בחג השבועות בשנה הקרובה.
10 שנים לפני ייסוד קיבוץ השומר הצעיר -עין שמר ע"י קבוצות המייסדים, ברנר ועין גנים כאן ב"חצר כרכור", הגיעה כאן לנקודה קבוצת "אחדות", חלוצי העלייה השלישית שייסדו בחצר קבוצה חקלאית שיתופית.
לעזרתם של קבוצת אחדות, מגיעים לכאן לפני 100 שנה ב-1921, קבוצה מאנשי גדוד העבודה אשר מונה 14 איש ואישה, קבוצת הבניה של גדוד העבודה מגיעה לאחר שסיימה את מלאכת השלמת מסילת הרכבת ראש העין-פתח תקווה וכאן הם בונים ומשלימים את החומה המרובעת, שער האבן ובית האבן המדהים והמיוחד כאן שלפנינו, אחד מסמלי הקיבוץ, אבן היסוד של קיבוצנו.
זמן הבניה נמשך שנה וחצי והאבנים המסותתות הובאו בעגלות סוסים ממחצבת טול כרם וחלק מיסודות החומה ובית האבן הובאו מאדני ופסי הרכבת התורכית שעברה באיזור. אנשי המקצוע המלווים את בוני הבית והחומה היו: שמעון כהן הסתת-איש חיפה, הקבלן ג'ורג' ערבי-נוצרי מירושלים ששלט בשפה העברית והאידיש, מנדל האחראי על טיב החומרים שעבר הכשרה בצרפת, אחמד מנהל העבודה שחי בסמוך לנקודה וביחד עם קבוצת עולים חדשים(אנשי גדוד העבודה) שעלו מרוסיה אוקראינה ופולין.
בזכותם ובזכות ותיקי קיבוץ עין שמר עומדת על תילה עין שמר שלנו ובית האבן, החומה ושער האבן כבר כאן 100 שנה ולקראת 100 השנים הבאות.
אני רוצה בהזדמנות זאת לברך את צוות חצר הישנה הפועל ועובד לשימורה ולסיפור ההיסטוריה שלנו כל השנה והשנים האחרונות: זיו, רקפת, אמיר, יואל, רם ואביגל וכמובן לכל מנהלי וצוותי חצר במהלך כל השנים שעברו ולאלה שכבר לא איתנו.
אני רוצה גם לברך את צוות החג וברכות לתמי צמח וגלי יגודה מועדת תרבות המושכים בחוליות שרשרת חגינו והמסורת שלנו, אין כמוכם ושנה טובה!
חג שמח לכם והמשך חג יפה ונעים לכולם!"

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב