קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

אבישי גרוסמן (1937- 2023), נטמן ברגבי קיבוצו עין שמר שכה אהב, ביום שישי האחרון (31 במרץ,2023) | יונת רוטבין

ייתכן שזו תמונה של ‏‏אדם אחד‏ ו‏בתוך מבנה‏‏


אבישי היה מבני הדור השני של התנועה הקיבוצית אשר מצד אחד ראו בקיבוץ "בית ודרך", אך מצד שני הסתכלותם הייתה ביקורתית, הן כלפי ההנהגה המסורתית והן כלפי תהליכים המתחוללים בחצר הקיבוצית.
אבישי היה מעורב ב"שיח לוחמים", שיחות של צעירי הקיבוצים שהתקיימו לאחר מלחמת "ששת הימים" ונאספו לספר, שתיעד את תחושותיהם המורכבות בעקבות המלחמה.
בהמשך היה מעורב בספר: "בין צעירים", שיח צעירי עין שמר בו דיברו על רצונם במימוש עצמי בהתאם להתפתחותם האישית ולנטיות ליבם ולאו דווקא ללכת ללמוד ולעבוד ע"פ צרכי הקיבוץ.
אבישי, איש של שיחה בין אישית ושל מעגל משוחחים, בו כולם שווים וכולם מתלבטים ומתווכחים על מגוון נושאים: מאתיקה ומוסר העומדים ברומו של עולם ועד בעיות של חיים בקבוצה החינוכית, האמורים להיפתר בדרך של הסכמה וכבוד.
זו הייתה דרכו החינוכית והמקצועית בהיותו מנהל המוסד החינוכי "מבואות עירון", מזכיר עין שמר בשלוש קדנציות וגם כאשר בא להקים את מרכז ההדרכה בגבעת חביבה יחד עם אורי ובר מיחיעם, כדי לתת קול לרוחות השינוי מצד אחד, וליצור מנהיגות קיבוצית אפקטיבית, מהצד השני. זו הייתה הדרך בה פעל והשפיע.
אבישי היה שותף לימי עיון רבים שהתקיימו ביד יערי, הן כמרצה היודע לסחוף ולעורר את הקהל והן כקהל ערני ומגיב. גם כשמחלתו מנעה ממנו להגיע לגבעה, עדיין המשיך להתעניין ולתמוך בפעילויות השונות של יד יערי ומורשת.
אבישי גרוסמן יחד עם סאלם ג'ובראן ז"ל, היו מובילי הקורס "גזענות, רצח עם והשואה", שהתקיים במורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ', במשך שנות ה-90 של המאה שעברה . היה זה קורס ייחודי המיועד ליהודים וערבים כאחד, בו דיברו לראשונה על ה"נכבה" ועל משמעותה לאוכלוסייה הערבית בארץ.
הנושאים היו לא קלים ולעיתים התלהטו הרוחות משני הצדדים ורק בזכות אישיותו המקבלת והממתנת של אבישי יכול היה הקורס להמשיך ולהתקיים מדי שבוע. כל מי שהשתתף בקורסים אלה סיכם את הקורס כחוויה מיוחדת אשר שינתה את עמדותיו לגבי צדקת העם השני, לאבישי היה חלק מרכזי בתהליך זה.
עם לכתו איבדה התנועה הקיבוצית את אחד מאנשי הרוח שלה ואנו איבדנו ידיד ותומך.
יהיה זכרו ברוך🌹

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב