קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

ערב חג השבועות 1927 תרפ"ז | חמי סל

ייתכן שזו תמונה בשחור לבן

בערב חג השבועות 1927 תרפ"ז, קם קיבוצנו עין שמר ע"י קבוצת הראשונים, קבוצת "עין גנים" עם הגיעה לחצר כרכור כפי שנקרא המקום ובו היו כבר חלוצים וחלוצות מ"קבוצת ברנר" שהמשיכו את הקבוצות שניסו להקים כאן ישוב יותר מ-10 שנים קודם לכן בארץ ישראל.

באותה שנה, 1927, קם גם ארגון הקיבוץ הארצי – השומר הצעיר שעין שמר הוא אחד מארבעת הקיבוצים שייסדו אותו.

קבוצת עין גנים היו חניכי השומר הצעיר מהערים לודג' וורשה בפולין שעלו ב-1925 ושעשו את הכשרתם בעין גנים בפתח תקווה, מגיעים לעין שמר לאחר שנתיים.

וזה היה הבסיס לקיבוצנו שגדל והתפתח וחוגג היום 96 שנה של אמונה, אידאולוגיה, חקלאות ואחיזה בקרקע ובזכותם של אנשי עין גנים, וקבוצות "בנימינה", "שומריה" ו"בדרך" שהם מייסדי הקיבוץ וכל ההשלמות שבאו בעקבותיהם יש לנו קיבוץ לתפארת, מדינה שנוסדה ותקוות גדולות לעוד 96 השנים הבאות ונאמר כאן היום שוב בערב חג השבועות, 2023- תשפ״ג בקיבוצנו הגדול והיפה למייסדי הקיבוץ, שדור חמישי שלכם כבר גדל כאן, את הדברים הבאים:

תודה לכם על שהייתם לנו מקור לעידוד והשראה, תודה לזכות הראשונים אשר במו חייכם שימשתם דוגמא אישית לרבים רבים הבאים אחריכם, זכות גדולה היא שכן לא משענת איתנה של תנועה עניפה ולא גופים ממלכתיים עמדו אחריכם, כי אם אך ורק אמונתכם בעתיד טוב יותר ונכונותכם להיאבק עליו יום יום. הרעיון והמעשה היו אצלכם לאחד.

חג ביכורים שמח ויום הולדת שמח לעין שמר!

בתמונה: קבוצת עין גנים, ממייסדי וותיקי קיבוץ עין שמר בערב חג השבועות בעין שמר, 1960-תש"ך, במלאות 35 שנה לעלייתם לארץ. מתוך הספר "אנשים ושורשים".

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב