קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

אולי הגיע הזמן שנצא לצמתים בדרישה לעצור את ההרס השיטתי של ראיות ל-3,000 שנות היסטוריה של עמנו? להריסת מפעל חייו של אדם זרטל הנמחקות מול עינינו ...

תארו לכם שהייתם יכולים לטייל באזורים התנ״כיים בהם קרו אירועים חשובים ומכוננים ביותר לעם היהודי.
צודקים, אתם יכולים....בינתיים.
אלא שמה שרובכם אולי לא יודעים שבקרוב כבר לא יהיה ניתן לבקר במקומות ובאתרים אלו משום שהם נהרסים באופן שיטתי ומכוון על ידי הפלסטינים, ואף לא מטופלים על ידי המדינה.
״יש הרבה מאד אתרי עתיקות חשובים ביותר בהיסטוריית העם היהודי״, אומרת הארכיאולוגית עדי שרגאי.
עדי רכזת קואליציה של ארגונים שמטרתם לשמור על עתיקות הארץ. לפי שרגאי, הארגון הוקם בשנת 2019 לאחר שהובן שישנה תופעה רחבה של הרס ושוד באתרים היסטוריים ברחבי יהודה ושומרון, ולא נזק נקודתי, וכי המדינה לא מטפלת כמעט בנושאים אלו. 
הארגון פועל בשיתוף פעולה עם מועצות אזוריות, בתי ספר שדה ומשרדי ממשלה כדי למנוע את המשך התופעה ולהעלותה למודעות הציבור.

סקר הר המנשה

״לפני שנה התגלה נזק משמעותי שנעשה במכוון באתר בהר עיבל״, מספרת שרגאי. ״פלסטינים סללו כביש קרוב לאותו אזור, והם הלכו מהכביש את החומה שהיתה קרובה למקום ולקחו ממנה חומרים לסלילת הכביש על מנת להרוס אותה. הם בחרו לקחת דווקא משם כי זה אתר ארכיאולוגי״.

שרגאי טוענת כי כבר אז התריעו על הנזק, על כך שאין לאתר שמירה והשגחה, וכי מדינת ישראל מפקירה אותו. 

״לפני כחודש גילינו פגיעה במזבח עצמו ולא רק בחומה שמקיפה אותו. בנוסף, היו שם כתובות גרפיטי, צמיג ששרפו במקום והפלת אבנים״, מתארת שרגאי חלק מהנזק. ״האתר נתון לפגיעה מתמשכת כי אין שום נוכחות באזור. זו בעיה קשה מאד שמדינת ישראל לא לוקחת אחריות על האתרים הארכיאולוגיים שלה, בטח אתר שכזה שהוא כל כך מהותי ובסיסי בהיסטוריה היהודית שלנו״.

באתר שבהר עיבל ישנו מזבח שאותו מקשרים הארכיאולוגים למזבח יהושע שמתואר בתנ״ך. האתר נחפר והתגלה לראשונה בשנות ה-80 על ידי פרופסור אדם זרטל ז״ל שערך במשך שנים רבות את סקר הר המנשה – פרויקט גדול שנערך באזור המקראי המיוחס לנחלת שבט מנשה ושבו נחשפו כ-1530 אתרים מתקופות שונות בהיסטוריה.מצורפות תמונות ששלח אלי אדם זרטל ביוני 2010 שצילם בשטח הר עיבל

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב