קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

מייטק זילברטל - משה זרטל

ב-27 בפברואר,  לפני 115 שנים, נולד בוורשה מייטק זילברטל - משה זרטל. למד בבית הספר העברי של ש.ל. גורדון והמשיך בגימנסיה העברית-פולנית "חינוך", במכון הפדגוגי-הממלכתי ובאוניברסיטת וארשה. מגיל צעיר היה פעיל בתנועת השומר הצעיר, וב-1932 עלה לארץ והצטרף לקיבוץ עין שמר.

היה כותב פעיל ופורה בעיתונות התנועתית, מהשומר הצעיר, דרך הדים ועל המשמר, בדגש על מדורי הספרות. פרסם וערך ספרים רבים, שעסקו בתרבות ובהיסטוריה יהודית וחלוצית. בנוסף היה פעיל במפ"ם ושימש גם כמזכיר בקיבוצו.

בספרו "קן נעורים" על השומר הצעיר בוורשה בשנים 1943-1913, כתב מזווית היסטורית-אישית על השנים המכוננות באחד מהמרכזים היהודים והשומריים החשובים בעולם. בפתח הספר מובא הקטע הבא: "לתנועה של נעורים, לגל של התעוררות וכמיהה לחידוש טעם החיים - לא ועידות-יסוד ולא החלטות מנוסחות ישמשו כתאריכים היסטוריים. אלה רק מסכמים פרק ופותחים פרק חדש. קדמו להם - במשך שנים - פחדים של רחוב בעיר הבירה כבעיירה רחוקה, שנאת זרים, מצוקת פרנסה או אמידות מנקרת עיני שכנים. קדמו להם - ברחוב היהודי - געגועים לאור השמש ולחזה רחב וחסון, קדמו חלומות גדולים על חיי חופש בארץ אבות".

זרטל היה אביהם של הארכאולוג אדם זרטל וההיסטוריונית עדית זרטל. נפטר בקיבוצו ב-1993. הארכיון האישי שלו נמסר ליד יערי.
ייתכן שזו תמונה של ‏‏אדם אחד‏ ו‏כובע‏‏

בצילום: משה זרטל בצעירותו בעין שמר. מתוך אוסף תצלומי יד יערי.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב