חסר רכיב

גבר קובה

גבר קובה
תרס"ז - ז אלול ה'תשנ"ג
1907 - 24/08/1993
נולד ב1907 היה חבר בקבוצת שומריה עמד בראש קבוצת הבניין של עין שמר ותיכנן מספר רב של מבנים בסביבה, בתי ילדים, בתי תרבות ובהם חדר האוכל של קיבוץ עין החורש, מבנה קולנוע אוריון, בית מפ"ם בכרכור, מפעל גרנות ועוד.
יעקב (קובה) גבר, אביהם של האמנים אביטל גבע וציבי גבע וסבו של האמן עתר גבע, היה חבר בקבוצת "שומריה" בה נבחר להיות בנאי הקבוצה, את המלאכה למד מאנשי משמר העמק שנחשבו כבנאים מצויינים.
ב 1932 בנה עם קבוצת אנשים את קולנוע אוריון בכרכור. לימים הפך לבנאי בקיבוץ עין שמר שם עמד בראש קבוצת הבניין של קבוצת עין שמר אשר בנתה בין היתר את גן-השומרון, ואת רחוב הבוטנים בפרדס חנה בתכנונה של האדריכלית לוטה כהן.
מאוחר יותר התמנה לאדריכל במחלקה הטכנית של הקיבוץ הארצי ואדריכל המועצה האזורית מנשה בשנות ה-40 וה-50: בשנים אלה בנה בתי תרבות, כיתות לימוד, מבנים חקלאיים וכן מסגד אחד. בכרכור בנה באותן שנים את את 'בית הפועלים' ב 1944, ואת בית מפ"ם -צוותא בשנת 1958.
בפרדס חנה תכנן את מפעל איטונג , ביתם של מש' לוינץ-פירסט ברחוב ההגנה ואת ביתם של אמנון ויפה הררי בכרכור.

כותב ציבי גבע

אבי, יעקב (קובה) גבר, נולד בוורשה, פולין ב־1907 .עלה לארץ בשנת 1930 והצטרף לקיבוץ עין־שמר. מראשית שנות ה־30 ריכז את קבוצת הבניין של הקיבוץ. במסגרת זו תכנן מבני ציבור, שכונות מגורים, מבני תעשייה, בתי ספר ומרכזי תרבות, בעיקר בקיבוצים ובהתיישבות העובדת. משנת 1947 עבד כאדריכל במחלקה הטכנית של הקיבוץ הארצי. ב־1952 נשלח ללימודי אדריכלות בווינה. עם שובו לארץ שימש כאדריכל של המועצה האזורית מנשה, ומאוחר יותר הקים בחדרה משרד לתכנון אדריכלים־מהנדסים. יצירותיו האדריכליות, החובקות מגוון עצום של סוגי תכנון ובנייה, פזורות בכל רחבי הארץ. נפטר בשנת 1993. 

מועדון עין שמר - אדריכל - קובה גבר

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

Anat Saban

אתר עין שמר | 29/8/2020

כמה געגועים התמונה מעוררת, לאדם יקר ואהוב... ולתקופה כל-כך שונה ואחרת...

חסר רכיב