קיבוץ עין שמר
קיבוץ עין שמר
חסר רכיב

סוף עידן // אבישי גרוסמן

בית הקיבוץ הארצי, שלימים קיבל את השם בית התנועה הקיבוצית נמכר. -
מקום שהיה בעברו שוקק חיים תנועתיים, הפך לנכס הנמכר למרבה במחיר.
שנים רבות היה המקום שוקק חיים. חברי קיבוצים ופעילים הפעילו בו מחלקות, שנועדו לסייע לקיבוצים לנהל את חייהם בצורה יעילה וערכית, בהתאם לעקרונות התנועתיים.

בימי רביעי היה המקום מתמלא בחברי קיבוצים, שבאו למקום כדי להסתייע בתחומים שונים ומגוונים. במסדרונות הבית יכולת להרגיש תחושה של שותפות רעיונית ורצון אמיתי לסייע. המילה "תנועה" קיבלה משמעות מעשית, שנשענה על תחושה של שותפות רעיונית וחברות במפעל משותף. במשך שנים ארוכות נמניתי בין באי הבית, לעיתים כנעזר ולעיתים כמסייע.

במהלך השנים האחרונות הידלדלה הפעילות התנועתית המשותפת. מחלקות נסגרו, חלק מקומות הבית הושכרו לכל המרבה במחיר וחברי הקיבוצים חדלו לפקוד את המקום. בית התנועה הפך לעוד בית רגיל הממוקם במקום מבוקש בעיר תל אביב. נשארו רק הזיכרונות - של מה שרצינו להיות במציאות הישראלית והקיבוצית. ועם זיכרונות, כמאמר הקלישאה, לא הולכים למכולת.

ועולה המסקנה: תנועה חברתית ורעיונית זקוקה להנהגה ולמקומות התכנסות. כשהתנועה הופכת לארגון כלכלי, ניתן להסתפק בקבוצה קטנה של מומחים ובאמצעים דיגיטליים, כדי לתפעל את המערכת.

התנועה הקיבוצית הפכה לארגון כלכלי בלבד, וכתוצאה מכך התייתר הצורך במרכז שיספק סיוע ארגוני, רעיוני וחברתי לחברי הקיבוצים. התהליך שעבר על התנועה הקיבוצית, עובר במקביל גם על הקיבוצים כיחידות נפרדות.

הרצון להיות "כמו כולם" גובר על הרצון לקיים חברה ייחודית, צודקת יותר, שונה מזו הקיימת מעבר לגדר הקיבוצית.

הפעילות האישית שלי במסגרת בית הקיבוץ הארצי, נשארה בעולמי הפנימי כזיכרון הולך ומתרחק למה שרציתי, שרצינו, להיות ולא הצלחנו.

סוף עידן.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

Ayelet Hassan Ein-Dor

אתר עין שמר | 7/2/2022

עצוב

Uzi Ben-Zvi

אתר עין שמר | 7/2/2022

אבישי, האם ה"תנועה הקיבוצית" היתה בעברה, תנועה צודקת? האם היה בה שוויון אמיתי? האם גם בימים שהיית צעיר שבערה בו הלהבה, ממש כמו היום, יש לומר, היו עשירים ועניים, האם כאשר חלקתם את כספכם עשיתם את זה כ"קיבוצי ההטלות" ( הכסף יוחזר כך הובטח) או כמונו בתנועה השנייה, שנתנו מיליונים, כמתנה לחלשים? אז ספר לנו מעשיות על הרוח שנשבה במסדרונות ליאונרדו....

Mirah Samiyah Rajwan

אתר עין שמר | 7/2/2022

סוחט אנחה...
עצוב! סוף תקופה, שלא היה, ולא יהיה עוד כמוה...
כך וכך, אין הקיבוצים של היום, זה אכן לחיות בצניעות, שווה בשווה לכל החברים...
מבנים של דירות קטנות, ביתנים, "נכבשו" הפכו לחבילות
די מפוארות, ומכונית פרטית, ונסיעות לחו"ל, וכו'...
חדרי-האוכל הקיבוציים, הופרטו, הפכו לקפיטריות, למסעדות בתשלום.
מי עוד משכים לעבוד ברפת, בלול, בעבודת-השדה, ובפלחה, האם עוד יש מניף קלשון, לקטוף תלתן, וחרמש יונף לקציר החיטה?... כמעט לא נשמע טרטור קול מחרשה...רק קומביין, מכונות שהחליפו עמלים, ובעבור לא לפשוט רגל, ישנם מפעלים, (בתי-חרושת)... ייצור לסחר וליצוא לחו"ל. אין סדרן עבודה, אלא הרוב עובדים לפי כישוריהם, ולרוב מחפשים פרנסתם בעבודה בעיר...
הפעם בהיותי צעירונת, ועבדתי בקריה בתל-אביב, הייתי חולפת בחצייה ברגל, מרחוב קפלן, פינת- דובנוב, ושם הייתי רואה הבניין הזה של תנועת-הקיבוצים,
והייתי תמיד מקנאה, באנשי-הקיבוצים הבאים לשם, איזה יום בשבוע, והם בחרו לאכול ארוחת-צהרים במסעדה,
לא ממש עממית, ברחוב אבן-גבירול... בזאת דווקא בכלל לא קינאתי בהם, תפריט שאני שעליו העדפתי, לאכול במסעדת משרד-החקלאות, שכה אהבתי
פשטות וטעם המאכלים הביתיים.
גם זה היה ואיננו עוד. גם אותם צריפים ושבילים ומדשאות שביניהם, "נמחקו" מעל פני-האדמה... מסעדות
בבנייני-פאר, בתי-קפה יוקרתיים, ומשתה בירה... כמו העתיקו לכאן, הנוף והמנהגים של ערים באירופה.
מי שאוהב את זה, שיערב לו.
זה לא בשבילי.
בנסיעות לתל-אביב,
אני מדירה רגליי משם.

יוסף טל

אתר עין שמר | 7/2/2022

אמר פעם אדריכל מפורסם - בנין שכבר לא ממלא את יעודו המקורי צריך לההרס ולתת מקום לבנין מתאים חדש.
הרבה מחשבות מעורר משפט כזה. (צריך לציין גם שימור הוא חלק מיעוד מבנים. כך שאם יש להם ערך אמיתי הם לא סיימו את תפקידם וראוי לשמרם)
כשהקיבוץ המקורי סיים את תפקידו ההיסטורי והופך לקיבוץ מתחדש כך גם דינו של המבנה הזה.
גם ממנו וגם ממנו ישארו זכרונות מלהיבים .

חסר רכיב